Arabaşı Çorbası nedir? Arabaşı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Arabaşı Çorbası nedir? Arabaşı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Arabaşı çorbası tarifi. Arabaşı çorbası nasıl yapılır? Ara başı çorbası malzemeleri nelerdir? Arabaşı çorbası püf noktası nedir? Arabaşı çorbası İç Anadolu da Kayseri Konya Yozgat gibi yerlerde sıklıkla yapılır. bu nedenle de tek bir yöreye aittir diyemeyiz.

Kış gelmesiyle birlikte havalar soğuyunca İç Anadolu da hemen hemen her mutfakta pişmeye başlar ara başı çorbası.  Tavuk hindi kaz gibi hayvanların etiyle yapılan sıcak çorbanın soğuk hamurla buluşmasıyla oluşur.

Arabaşı un ve yağın kavrulup tavuk suyu ile kaynatılmasıyla oluşan çorbadır. Ekmek yerine özel hamuru ile servis edilir. İlk defa tadına bakacak olanlar ilk anda nasıl bir lezzeti olduğunu anlayamaya bilir ikinci üçüncü kaşıktan sonra bağımlısı olacağınızdan eminiz.

Arabaşının hamuru çiğnenmez direk yutulur. Hamur yutma olayını her zamanki savunanlarda var garipseyenler de var. Bu yüzden lezzetine kendiniz deneyip karar vermeniz daha iyi olur. Mutlaka böyle bir lezzetten mahrum kalmayın derim.

Arabaşı çorbası, Orta Anadolu’ya özgü, özellikle Konya yöresine ait, kış aylarında sıkça tüketilen  bir çorbadır. Hem besleyici hem de doyurucu olan bu çorbayı evde yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır.

çorbası için;

  • Tavuğun herhangi bir parçası ( ben kalçalı butla yaptım)
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Pul biber
  • 1,5 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 kaşık un
  • 6 su bardağı tavuk suyu veya sıcak su

hamuru için;

  • 1 litre su
  • 10 yemek kaşığı un
  • tuz

Önce hamurumuzu yapalım 3-4 saat beklemesi gerekmekte3 su bardağı  suyu kaynamaya bırakalım. Kalan 3 bardak su ile unumuzu çözdürelim (yani una su ekleyerek karıştıralım).

Kaynayan suya devamlı karıştırarak yavaş yavaş unu ilave edelim.Unun markasına göre değişiyor bazı unlar çok güzel tutuyor bazı unlarda sıkıntı olabiliyor.

Kıvamını ayarlarken karıştırdığımız kaşığın zor çevriliyor olması lazım.Eğer ununuz az geldiyse ocağın altını iyice kısıp pratik hareketlerle birkaç kaşık unu suda çözdürüp ilave edebilirsiniz.

Önceden yaptığımda hemen kıvamı tutmuştu ama bu kullandığım unda birkaç kere işlem yapmam gerekti. Ben 20 kaşık un kullandım siz dediğim şekilde ayarlayın.

Karıştırırken zorlanmaya başlayınca un yeterlidir. Devamlı karıştırarak kaynatın.

Tepsiyi ıslatın ve hamurumuzu tepsiye yayıp soğuk bir zeminde 3-4 saat bekletin.Çorba tarifini de anlatacak olursak tavuğu haşlıyoruz.

Suyunu fazla koyalım haşlarken çünkü haşladığımız o suyu çorbamızda kullanacağız.Haşladığımız tavuk etini didikleyelim.

Ayrı bir tencerede tereyağında unu kavuruyoruz.Yağsız unu kavurup daha sonrada yağ ekleyebilirsiniz.

Unun kokusu çıktıktan sonra salçayı ve pul biberi ekliyoruz ve karıştırıyoruz.

Daha sonra tavuk suyumuzu yavaş yavaş ekliyoruz. Devamlı karıştırıyoruz ki topaklanmasın. Eğer topaklanırsa tavuk etini eklemeden önce blenderden geçirebilirsiniz.

Çorbamız kaynadıktan sonra didiklediğimiz tavuk etlerini ekliyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.

Biraz kaynadıktan kıvam bulduktan sonra ocağımızı kapatıyoruz.Hamuruyla birlikte tüketiyoruz.

Hamuru dilimler halinde kesiyoruz ve kaşığımıza hamurdan alıp çorbadan alıyoruz ve çiğnemeden yutuyoruz. Afiyet olsun…

Umarım bu bilgiler, evde lezzetli bir Arabaşı çorbası yapmanıza yardımcı olur! Afiyet olsun!

30 Ağustos 2023 21:57:04 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.