Bottarga - Kefal Havyarı


2
Kişi


20
dakika


20
dakika


75
kalori

Bottarga
(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Bottarga dediğim, bizim balmumu ile sarılmış balık yumurtası. Akdeniz yöresinde binlerce yıldan beri bilinen bir yiyecek.
Garson, kıvamında pişmiş spagetti üstüne biraz erken sıkım yeşil renkli zeytinyağı gezdirdi. Onun üstüne de bir miktar balık yumurtası rendeledi. Hepsi bu. İlk çatalımı aldığımda, tüm Akdeniz’in tabağıma doluştuğunu hissettim. Bir yanda denizin tuzlu tadı, öte yanda balığın kokusu ve lezzeti.

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

  •        Dişi kefal balığı yumurtası
  •        Blini ekmeği
  •        Ekşi krema
  •        Zeytinyağı

Bu tarif 114 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

  1. Yumurtaların içinde bulunduğu keseyi özenle çıkarın. Üstündeki kanın temizlenmesi için soğuk suda yıkayın ve yarım saat tuza yatırın. Sonra tekrar yıkayıp kurutun.

  2. Ardından parmağınızla kesenin içindeki yumurtaları zedelemeden ezin ve tuza bulayın. Bu işlemi üç dört defa yineleyin. Daha sonra yassı şekil verdiğiniz keseleri 2 – 3 gün güneş altında tutun.
  3. Denizden gelen ve denizi yalayarak rayihaları toplayan rüzgarı alacağı bir yerde 3 – 4 gün asılı tutun. Sineklerin saldırmaması için tül ile kapatın.
  4. Yumurtalar kahverengiye dönüştüğü zaman yenecek duruma gelmiş demektir. Sıcak balmumuna daldırın ve üzerinde oluşan kabuğun donmasını bekleyin.
  5. Yeneceği zaman dilimleyin ve etrafındaki balmumu kabuğunu atın.
  6. Genelde limon ve zeytinyağı gezdirilerek tüketilen bottargaya ekşi krema ve blini ekmeği çok yakışır. Afiyet olsun.

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?