Bottarga - Kefal Havyarı

2 Kişi

20 dakika

20 dakika

75 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Bottarga dediğim, bizim balmumu ile sarılmış balık yumurtası. Akdeniz yöresinde binlerce yıldan beri bilinen bir yiyecek.
Garson, kıvamında pişmiş spagetti üstüne biraz erken sıkım yeşil renkli zeytinyağı gezdirdi. Onun üstüne de bir miktar balık yumurtası rendeledi. Hepsi bu. İlk çatalımı aldığımda, tüm Akdeniz’in tabağıma doluştuğunu hissettim. Bir yanda denizin tuzlu tadı, öte yanda balığın kokusu ve lezzeti.

Bottarga - Kefal Havyarı için Malzemeler

  •        Dişi kefal balığı yumurtası
  •        Blini ekmeği
  •        Ekşi krema
  •        Zeytinyağı

Bottarga - Kefal Havyarı Nasıl Hazırlanır?:

  1. Yumurtaların içinde bulunduğu keseyi özenle çıkarın. Üstündeki kanın temizlenmesi için soğuk suda yıkayın ve yarım saat tuza yatırın. Sonra tekrar yıkayıp kurutun.

  2. Ardından parmağınızla kesenin içindeki yumurtaları zedelemeden ezin ve tuza bulayın. Bu işlemi üç dört defa yineleyin. Daha sonra yassı şekil verdiğiniz keseleri 2 – 3 gün güneş altında tutun.
  3. Denizden gelen ve denizi yalayarak rayihaları toplayan rüzgarı alacağı bir yerde 3 – 4 gün asılı tutun. Sineklerin saldırmaması için tül ile kapatın.
  4. Yumurtalar kahverengiye dönüştüğü zaman yenecek duruma gelmiş demektir. Sıcak balmumuna daldırın ve üzerinde oluşan kabuğun donmasını bekleyin.
  5. Yeneceği zaman dilimleyin ve etrafındaki balmumu kabuğunu atın.
  6. Genelde limon ve zeytinyağı gezdirilerek tüketilen bottargaya ekşi krema ve blini ekmeği çok yakışır. Afiyet olsun.

11 Ekim 2020 21:20:02
Bottarga

Bunları Denediniz mi?