Bu irmik helvası tarifi aklınızı başınızdan alacak.

Bu irmik helvası tarifi aklınızı başınızdan alacak.

İrmik helvası tarifi nasıl yapılır sorgusu sıklıkla aranmaya başladı. Dün akşam ekranlara gelen Masterchef Türkiye yarışmasında yarışmacıların bir üst tura geçmeleri için verilen irmik helvası gündem olmayı başardı. 

Şeyma, İbrahim ve Marsha isimli, 3 yarışmacı bir üst tura geçebilmek için en lezzetli irmik helvasını yapmaya çalıştı. Tarifi bilmeyen yarışmacılar çok zorlandı. Mehmet şef son 15 dakika kala irmik helvası tarifi verdikten sonra uyanıklık yapan Şeyma isimli yarışmacı kendi yaptığı irmik helvasını kenara bıraktı ve Mehmet şefin verdiği tarifle risk alarak yeniden tatlı yapımına başladı.

En güzel irmik helvası tarifini yapan Şeyma oldu ve bir üst tura geçmeye hak kazandı.

İrmik Helvası Malzemleri

 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1,5 su bardağı süt
 • 1,5 su bardağı irmik
 • 1/2 su bardağı çam fıstığı
 • 1,5 su bardağı su
 • 1,5 su bardağı toz şeker

Servisi için:

 • 2 tatlı kaşığı tarçın (arzuya göre)

İrmik Helvası Yapılışı

 1. 3 yemek kaşığı tereyağını tavada eritin.Yarım su bardağı çam fıstığını içine atarak kavurmaya başlayın.Fıstıklar kavrulduktan sonra 1,5 su bardağı irmiği tencereye aktarın.

   
 2. Sürekli karıştırıp, kısık ateşte 20 dakika kadar kavurun.Tatlının şerbeti için; 1,5 su bardağı su, 1,5 su bardağı şeker ve 1,5 su bardağı Süt'ü küçük bir sos tenceresine alın.
   
 3. Karıştırdıktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakın.İrmik iyice kavrulduktan sonra sıcak şerbet karışımını, tavaya azar azar aktarın.Sıcak şerbetin etkisiyle fokur fokur kaynamaya başlayan irmik sürekli olarak karıştırmaya devam edin.
   
 4. kısık ateşte 8-10 dakika kadar pişirmeye devam edin. Dinlenmesi için üzerine bir kapak kapatın.Demlenen irmik helvasını servis kaselerine alıp, ters çevirip çıkardıktan sonra arzuya göre tarçın ilavesiyle birlikte dondurma ile servis edin. Afiyet olsun!
   

İRMİK HELVASI TARİFİ PÜF NOKTALARI

İrmiği kavururken dikkatli olmalısınız. Çok fazla kavurup irmiği yakmamalı ve sürekli karıştırmalısınız.Eğer helvanızın rengi açık olsun istiyorsanız kavurma süresini kısa tutabilirsiniz.

Koyu renkli helva istiyorsanız irmiğinizi kavurma süresini birazcık daha uzatabilirsiniz. Ancak yakmamalısınız.Helvanızı dondurma ile servis edebilirsiniz.

23 Temmuz 2022 18:49:38 tarihinde Haber kategorisinde yayınlanmıştır.