Kavurma Nasıl Yapılmalı? Kavurma Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kavurma Nasıl Yapılmalı? Kavurma Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

31 Temmuz 2020 - 10:22

Kurban bayramının gelmesi ile bir çok insanın merak ettiği önemli noktalardan bir tanesi olan kavurma tarifini sizler için yazımızda hazırladık. Kurban bayramında kesilen kurbanların hemen tüketilmesi amacıyla hazırladığımız  harika bir lezzet olan kavurma yapılış şekline göre lezzetini belirlemeniz mümkün. İmkanlara bağlı olarak kimi zaman tavada kimi zaman sac ta odun ateşinde yapabildiğiniz kavurmalarınızı sizde daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Kavurma için belirli bir süre bulunmamaktadır. Kullandığınız ocak ve tüketeceğiniz etin türü ve miktarı yapacağınız yemeğin süresini değiştirmektedir. Kavurma yapımı en kolay olan et küçükbaş hayvanlarda olurken en zor olanları büyükbaş etleridir. Küçükbaş hayvanların etleriyle yapacağınız kavurmalar kolay yumuşayacığından süreyi azaltmış olursunuz. Büyükbaş hayvanların etlerinin sertliği nedeniyle kolay yumuşamayacağından kavurmanızın süresi uzayacaktır. Kavurma tarifi hazırlarken içerisindeki yağ oranı dikkatlice ayarlanmalıdır. Yağsız bir etle kavurma yaptığınızda etiniz kuru kalacak çok yağlı bir etle kavurma yaptığınızda ise yağ oranı fazla olmasındasından ötürü kavurmanızı yerken zevk almayabilirsiniz. Bu sebepten kavurmadaki en önemli püf nokta etteki yağ miktarıdır. Güzel ve lezzetli kavurmalar yapabilmeniz için kavurma tarifini sizler için yazımızda hazırladık. Afiyet Olsun. Hayırlı Bayramlar.

Kurban Kavurması Tarifi.

Bu içerik 307 kez görüntülendi.

kurban bayramı
kavurma
kavurma nasıl yapılır?
kurban bayramı yemekleri

Dikkatinizi Çekebilir

Masterchef Türkiye 2020 21.Bölüm Fragmanı

Masterchef Türkiye 2020 sezonuyla geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi yine hareketli geçiyor. Geçtiğimiz sezonki Jüri kadrosu ile yoluna devam eden program bu sezon erken başlamıştı. Ülkemizde yaşanan virüs salgını sonra Tv8 kanalının program bakımından oldukça iddialı bir sezon geçirmesi üzerine başl..
Devamı >>

20-24 Ocak Zuhal Topal'la Sofrada

1.Gün Yarışmacısı Güllü Akdoğan Haftanın ilk yarışmacısı olan Güllü Akdoğan 41 yaşında. Aslen Kahramanmaraşlı olan güllü hanımın sekiz kardeşi var. Üç tane evlat sahibi olan Güllü hanım elinin lezzetine oldukça güveniyor. Kayın valide Fatma Kara aslen Kahramanmaraşlı 63 yaşında. 5 erkek  3 kız olm..
Devamı >>

28 Kasım Zuhal Topal'la Sofrada

Zuhal Topal'ın sunduğu Zuhal Topalla Sofrada programının 4. gün yarışmacısı Ümit Doğramacı ve kayınvalidesi Kerime Doğramacı kimdir? Ümit Doğramacı 28 yaşında 7 yıllık evli ve iki çocuk annesi planlı, sistemli ve yetenekli olması ile ön plana çıktığını düşünüyor. Kayınvalide  Kerime Doğramacı iste a..
Devamı >>

Lezzet Düşkünleri 26 Mayıs Salı

Ekranların yeni yemek yarışması olan Lezzet Düşkünleri 2. Bölüm Fragmanı yayınlandı. Gabriele Sponza'nın sunuculuğunu yaptığı program izleyiciler tarafından ilk bölümü yayınlandıktan sonra oldukça ilgi görmüş durumda. Program formatı gereği her hafta 5 yarışmacı çifti kendi hazırladıkları menüleri v..
Devamı >>

3 Aralık Seda Sayan İle Yemekteyiz

Kastamonulu olan Esin hanım 19 yaşında ve öğrenci. Yemeklerine güvendiği ve yemek yapmayı sevdiği için yarışmaya katıldığını söylüyor. Eğlenceli sinir bozucu ve arada gıcık olduğunu düşünen Esin hanım yarışmacıların kendisini sevmeyeceğini düşünüyor. Menüsü; Çorba: mercimek çorba Ara Sıcak: yalancı..
Devamı >>

6-10 Ocak Zuhal Topal'la Sofrada

1.Gün Yarışmacısı Dilnaz Kanat Aslen Özbekistanlı olan Dilnaz hanım 31 yaşında 3 yıllık evli ve iki çocuk annesi. Kayın validesiyle bir arada yaşayan Dilnaz eşi ve kayın validesine göre çok konuşkan bir yapıya sahip. En sevdiği işte ütü yapmak. Kayın valide Havva kanat 57 yaşında 3 çocuk annesi gel..
Devamı >>

Nasıl Buldunuz ?