11 Mayıs 2020 Pazartesi İftar Menüsü

11 Mayıs 2020 Pazartesi İftar Menüsü 19 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Yaz günlerinde sıklıkla tükettiğimiz çorbalar kategorisinde olan ayran aşı çorbasının bu sefer sizlere pirinçli olanını hazırladık. Doyurucu özelliğiyle ön planda olan pirincin ramazan günlerinde adeta bütün günkü açlığınızı gidereceğini düşünüyoruz. Ramazanın 18. gününde iftar menümüzde yine severek tüketebileceğiniz yemekleri sizler için hazırladık. Başlangıcını pirinçli ayranaşı çorbası ile yaptığımız menümüzde, ana yemek olarak Iğdır yöresine has ayrıca Azerbaycan ve Doğubeyazıt'ta da tüketilen bozbaş yemeğini seçtik. Etli ve nohutlu olan bu yemeği iştahla tüketeceksiniz. Ana yemeğimizin yanında sade pirinç pilavı ve et yemeklerine yakışan soğan piyazını tüketebilirsiniz. Yemekler yenilip tatlı safhasına geçildiğinde karşımaza sütlü tatlılardan bir tanesi olan çanak kadayıf çıkmaktadır. Muhallebinin lezzeti ve kadayıfın uyumunun birleşimi olan bu tatlıya eminiz ki sizlerde bayılacaksınız.

Afiyet olsun.

Menü İçeriği

Pirinçli Ayranaşı Çorbası Çorbalar

6 kişi

20 dk.

25 dk.

Pirinçli ayranaşı çorbası tarifi. Pirinçli ayranaşı çorbası nasıl yapılır? Pirinçli ayran aşı çorbasının püf noktası nedir? Genellikle yaz aylarında tercih ettiğimiz bir lezzettir pirinçli ayranaşı çorbası. Hem lezzeti hafif hemde yapımı çok pratiktir. içerisine pirinç yerine isterseniz  bulgur ister minik köfteler ila..
Pirinçli Ayranaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Bozbaş Tarifi Ana Yemek

6 kişi

25 dk.

35 dk.

Bozbaş tarifi. Bozbaş yemeği nasıl yapılır? Bozbaş yemeği püf noktaları neler? Bozbaş yemeği için gereken malzemeler neler? Iğdır yemeği olarak bilinen bozbaş Azerilerin özel yemeği olarak geçmekte olup sofralarda ana yemek bölümünde kullanılmaktadır vede lezzet bakımından oldukça başarılıdır . Bardakta incik kebabı ol..
Bozbaş Tarifi Nasıl Yapılır?

Sade Pirinç Pilavı Pilav

4 kişi

10 dk.

30 dk.

Sade pirinç pilavı nasıl yapılır ? Sade pirinç pilavı en lezzetli yemek tarifleri, Sade pirinç pilavı pratik tarifi Sade pirinç pilavı yapılışı Sade pirinç pilavı için gerekli malzemeler. Yapımı çok basit olan ama ayarlaması oldukça zor olan bir yemek. Tabikide Sade pirinç pilavından bahsediyoruz. Çok su katıldığında ..
Sade Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Soğan Piyazı Mezeler

4 kişi

15 dk.

0 dk.

Kuru, et yemeklerinin yanında olmazsa olmazlardandır soğan piyazı.Sumağın ekşiliği ve soğanın acılığının muhteşem buluşmasıdır.Soğan piyazında kullanılan maydanoz soğan piyazına hem bir tat katmak hemde soğanın kokusunu yatıştırmak için kullanılır.Pratik ve basit yapılışından ötürü soğan piyazını kuru, et yemeklerinde ..
Soğan Piyazı Nasıl Yapılır?

Çanak Kadayıf Tatlılar

6 kişi

25 dk.

35 dk.

Çanak Kadayıf . Çanak Kadayıf Tarifi . Çanak Kadayıf için gerekli malzemeler neler?  Çanak Kadayıf nasıl hazırlanır? Klasik kadayıf sunumlarından sıkılanlar ve kadayıf sevenler için harika bir tarifle karşınızdayım.İsterseniz kadayıfı tepsiye dökebilirsiniz isterseniz de kaplarda servis yapabilirsiniz üzerine ise file ..
Çanak Kadayıf Nasıl Yapılır?

Bunları Denediniz mi?