23 Mayıs 2020 Cumartesi İftar Menüsü

23 Mayıs 2020 Cumartesi İftar Menüsü

21 Nisan 2020

Ramazan ayının son günü yani arefe gününe özel menümüzü sizler için hazırladık. Her ramazan olduğu gibi bu ramazanda bayram heyecanının arttığı gündeyiz. Oruçlarımız tutuldu iftarlarımız açıldı. Arefe günününe özel iftar menümüzü sizler için hazırladık. Başlangıcını mercimek çorbası ile yaptığımız arefe günü menümüzde ana yemek olarak rus mantısını seçtik. Rus mantısının yanında salata olarak hardallı patates salatasını seçtiğimiz menümüzde tatlı olarak Mersin yöresine özgü olan kerebiç tatlısının tarifini sizler için hazırladık.

Afiyet olsun.

Menü İçeriği

Mercimek Çorbası Çorbalar

4 Kişi
15 dakika
20 dakika
137 kalori

Mercimek çorbası tarifi. Mercimek çorbası nasıl yapılır? Mercimek çorbasının püf noktaları neler? Mercimek çorbası için gereken malzemeler neler? Mercimek çorbası çorba tariflerinin arasında en çok tüketilen çorba çeşiti olarak ön plana çıkmaktadır. Gerek evimizde sıklıkla tükettiğimiz gerek ise restaurantlarda sıklıkla çorbalara baktığımızda ilk gördüğümüz çorba çeşitidir. Sevmeyeninin çok az olduğu bu çorba çeşidinin tarifini sizler için hazırladık. Mercimek çorbası içerisindeki sebze miktarının bolluğuyla gözümüze çarpmaktadır. Besleyici değeri yüksek olan patatesin içerisinde oluşu günlük gıda takviyesinde önemli rol oynamaktadır. Mercimek çorbasını yaparken et veya tavuk suyuda kullanmayabilirsiniz.
Tarife Git >>

Rus Mantısı Ana Yemek

4 Kişi
20 dakika
40 dakika
410 kalori

Rus mantısı tarifi. Rus mantısı nasıl yapılır? Rus mantısı malzemeleri nelerdir? Rus mantısı püf noktası nedir? Uzak doğuda gyozo, İtalya da ravioli, daha çok ismine aşına olduğumuz hingel hepsi en az bizim mantımız kadar emek isteyen güzellik, hepsi bir mantı tadında. Bizim mantımız dan biraz daha afilli olanı Rusya da pelmeni olarak biliniyor. Şekil olarak bizim mantımıza göre  oldukça büyüktür. Rus mantısını diğer mantılardan ayıran en önemli özelliği ise hamurunun incecik açılmış olması. Tatlı ve tuzlu olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanır pelmeni. Tatlı olarak yapılanın içerisine meyveli bir sos koyulur ve üzerine de toz şeker serpilir. Tuzlu olan ise peynirli kıymalı veya sade şekilde isteğe göre yapılıyor. Genel olarak sade yapılır üzerine de tereyağı kızdırılıp dökülür. Afiyetle yenir. Bir kaşığa kırk tane sığan mantımız gönüllerde taht kurmuş olsa da bu pelmeni mantısı da yapımı daha pratiktir. Yoğuralım hamurları Rus mantısı için. Şimdiden kolay gelsin.
Tarife Git >>

Hardallı Patates Salata Salatalar

6 Kişi
20 dakika
30 dakika
186 kalori

Hardallı patates salata . Hardallı patates salata tarifi . Hardallı patates salata nasıl hazırlanır . Hardallı patates salata için gerekli malzemeler . Hardalın et yemekleri ve fast foodlarda kullanıldığını biliyor salatada ilk defa deniyordum ama denedim çokda güzel oldu .Hardalın , Bangladeş ve Hindistan gibi ülkelerde, geleneksel yemeklerin vazgeçilmez bileşeni. Diğer kültürler için geleneksel etkiler taşımasa da, o elbette dünyanın geri kalanında da yaygın bir kullanım alanına sahip.Hardal esasında turpgiller familyasından bir bitkidir. Patates vitamin açısından zengin bir besindir. Tam bir potasyum deposudur ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Herkesin çok sevdiği patates salatasını hardallı sos ve mayonez ile daha da lezzetli bir salata haline getirdik. Hardallı patates salatasını sizlerinde çok seveceksiniz.
Tarife Git >>

Kerebiç Tatlılar

6 Kişi
25 dakika
35 dakika
300 kalori

Kerebiç tarifi. Kerebiç tarifi nasıl yapılır? Kerebiç tarifinin püf noktaları neler ? Kerebiç tarifi için gerekli malzemeler neler ? Mersin yöresine özgü bir tatlı çeşidi olan ve genellikle Ramazan ayında daha fazla imal edilerek tüketilen 'kerebiç', bu sene de sofraların vazgeçilmezi oldu.Her gün 15 kadın sabahın erken saatlerinde başladıkları kerebiç yapma işlemini, akşama kadar sürdürüyor. Kerebicin yanında mamul üretimi de yapan kadınlar, günde binlerce kerebiç yapıyorlar . Ramazan aylarında yapıldığını kaydeden Denden, "Kerebiçin ana maddesi irmik, su ile yağ. Önce yoğuruyoruz daha sonra açmaya başlıyoruz.18 yıldır bu işi yapan Fatma Serin ise, "Kerebicimiz yağ, su ve irmikten oluşuyor. Onu yoğuruyoruz, ondan sonra içli köfte gibi açıp içine fıstık veya ceviz doldurup kapatıyoruz. Ondan sonra fırına gidiyor pişiyor ve satışa hazır hale geliyor. Satış yerinde de altına ve üstüne kaymak konulup, satılıyor. İçinde herhangi bir ek katkı maddesi yok, tamamen doğal bir tatlı. Herşeyinin doğal olması sebebiyle gayet sağlıklı bir tatlı
Tarife Git >>

Bunları Tattınız mı ?