25 Nisan 2020 Cumartesi İftar Menüsü

25 Nisan 2020 Cumartesi İftar Menüsü 18 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

Ramazanın ikinci gününde 1. günden kalma iştahınızın hala devam ettiğinin farkındayız. İlk günkü zorluğun ve açlığın verdiği hissiyatla yapılan ilk iftar sonrası eminiz ki hepimizde aynı derecede bir ağırlık oluşturdu. Bu sebepten bugünkü menümüzü ilk güne kıyasla daha hafif hazırlamaya çalıştık. Başlangıç olarak mercimek çorbasına rakip olan ve sıklıkla tükettiğimiz ezogelin çorbasının tarifini listemize ekledik. Ana yemekte ikinci güne özel olan ve birinci gün etli yemek tükettiğimiz için sebze yemeği olan zeytinyağlı barbunyayı listemize ekledik. Zeytinyağlı barbunya olurda yanında soğan ve pilav olmaz mı? Bizde sizin gibi düşündük ve yanına tel şehriyeli pilav ve tabikide soğan piyazını ekledik. Son olarak bugünkü tercihimizi yapımı kolay ve kalabalık ailelerde rahatlıkla tüketilebilecek şerbetli tatlılardan kemalpaşa tatlısını seçtik. Kemal paşa tatlısına çok harika bir servis  önerisiyle beraber. Tatlılarınızı servis ederken size ısrarla tavsiyemiz şudur ki tatlılarınızın üzerine hindistan cevizi değilde bir miktar tahin gezdirip üzerine dövülmüş fındık içi serpmeniz. Tahinle olurmu bu tatlı demeyin uyumunu gerçekten sizde fark edeceksiniz.

Afiyet olsun.

Menü İçeriği

Ezogelin Çorbası Çorbalar

6 kişi

10 dk.

30 dk.

Türk mutfağında çorba denilince akla ilk gelen iki çorbadan biri Ezogelin çorbasıdır. Zenginliği ile kendini kanıtlamış kalabalık sofralarımızın  baş tacı olan ezogelin çorbası mercimeğin en güzel halidir. Yemek tarifleri arasından seçtiğiniz ana yemek ne olursa olsun, ona mutlaka yakışacak olan ezogelin çorbasından ba..
Ezogelin Çorbası Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Barbunya Ana Yemek

6 kişi

20 dk.

35 dk.

Zeytinyağlı Barbunya nasıl yapılır ? Zeytinyağlı Barbunya En lezzetli yemek tarifleri, Zeytinyağlı Barbunya pratik tarifi Zeytinyağlı Barbunya yapılışı Zeytinyağlı Barbunya için gerekli malzemeler. Baklagillerden severek yediğimiz bir diğer ürün olan barbunya tarifini sizler için hazırladık. Doyurucu ve besleyici özel..
Zeytinyağlı Barbunya Nasıl Yapılır?

Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Pilav

6 kişi

15 dk.

25 dk.

Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı nasıl yapılır ?Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı En lezzetli yemek tarifleri, Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı pratik tarifi Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı yapılışı Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı için gerekli malzemeler. Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı yapımı oldukça kolay ve sade pirinç sevmeyenler için bir al..
Tel Şehriyeli Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Soğan Piyazı Salatalar

4 kişi

15 dk.

0 dk.

Kuru, et yemeklerinin yanında olmazsa olmazlardandır soğan piyazı.Sumağın ekşiliği ve soğanın acılığının muhteşem buluşmasıdır.Soğan piyazında kullanılan maydanoz soğan piyazına hem bir tat katmak hemde soğanın kokusunu yatıştırmak için kullanılır.Pratik ve basit yapılışından ötürü soğan piyazını kuru, et yemeklerinde ..
Soğan Piyazı Nasıl Yapılır?

Kemalpaşa Tatlısı Tatlılar

4 kişi

15 dk.

20 dk.

Kemalpaşa Tatlısı nasıl yapılır ? Kemalpaşa Tatlısı en lezzetli yemek tarifleri, Kemalpaşa Tatlısı pratik tarifi Kemalpaşa Tatlısı yapılışı Kemalpaşa Tatlısı için gerekli malzemeler. Kemalpaşa tatlısı yapımı çok basit ve pratik olan bir tatlı türüdür. Kalabalık ailelerde rahalıkla tüketebileceğiniz bu tatlı şerbetli t..
Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bunları Denediniz mi?