Arda'nın Ramazan Mutfağı 6 Mayıs 2020- Bugün Ne Pişirsem?

Arda'nın Ramazan Mutfağı 6 Mayıs 2020- Bugün Ne Pişirsem? 6 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanmıştır.

 

Arda'nın Ramazan Mutfağı'nda 13. iftar menümüzde bizleri harika lezzetler bekliyor. Bir önceki bölümde çorbalı hafif bir menü tercih eden Arda Türkmen bugünkü menüsünde biraz ağır yemekler tercih ediyor. dünkü menüde çorbaların şahı olarak nitelendirebileceğimiz ezogelin çorbası tarifi veren ünlü şef bugün menüsünde çorba bulundurmuyor. Ana yemek olarak dün ara sıcak olarakta tüketilen talaş böreği yapan ve tatlı olarakta kakaolu ıslak kek tarifi veren Arda bugünkü menüsünde daha çok evlerimizde sıklıkla tükettiğimiz yemeklerle karşımızda. Çorba ile başlangıcı yapılmayan menüde ana yemeğimiz bugün patlıcan kebabı oluyor. Pilav seçimindede hemen hemen her köşe başında seyyar satıcılar tarafından satılan ve basit bir pilav olan nohutlu pilav tercih eden Arda Türkmen tatlı seçimindede Ramazan Ayı'nda en çok tüketilen bir ürünle tatlı yapacak. Tahinli çörek veya tahinli dolamada denilen bu tatlı şekersiz bir şekildede yapılabilir. Ve tahin pekmez ile tüketilebilir. Şeker tercih etmeyenler için sade olarak yapabileceğiniz ve tahin pekmez karışımı ile tüketebileceğiniz bu tatlıya bayılacaksınız .

Afiyet olsun.

İşte bugünkü programda yapılan yemeklerin videolu tarifleri;

Nohutlu Pilav:

 

Patlıcan Kebabı:

 

Tahinli Dolama(Tahinli Çörek):

Menü İçeriği

Patlıcan Kebabı Ana Yemek

6 kişi

15 dk.

35 dk.

Patlıcan kebabı akşam yemeklerinizin şahı olacak. Patlıcan sevmeyenler bile bu tarifle patlıcanı sevecek. Patlıcan kebabı Türklerin çeşitli geleneklerine göre hazırlanan enfes bir kebaptır. Genelde doğu da tercih edilir bu yemek... Bu tarifimizi uyguladıktan sonra çoğu akşam yemeklerimiz de bu özel lezzeti tercih edece..
Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

Nohutlu Pilav Pilav

6 kişi

30 dk.

20 dk.

Nohutlu pilâv hepimizin çok sevdiği pilav çeşitlerinden birisidir. Üniversiteye gidenlerin okul çıkışlarında yediği, çoğu mekan çıkışı karşılaştığımız herkesin favorisi olan pilâvlardandır. Size vereceğimiz tarifle evde kolayca yapabileceksiniz. Yemek yapmaya üşeniyorsanız, veya öğrenciyseniz bu tarif tam size göre... ..
Nohutlu Pilav Nasıl Yapılır?

Tahinli Çörek Tatlılar

6 kişi

40 dk.

35 dk.

Tahinli çörek çay aralarınız da yiyeceğiniz harika bir çörek olup sofralarınıza neşe katacak. Tahinli çöreğin ana vatanı Yunanistan ve Türkiye’dir. Tahinli dolamanın yenilmesi okadar keyifli ki elinizle kopara kopara yiyeceksiniz. İster misafirlerinize hazırlayın, ister kendinize hazırlayın. Hepinizin bayılacağı bir le..
Tahinli Çörek Nasıl Yapılır?

Bunları Denediniz mi?