ÇİLEK REÇELİ


0
Kişi


0
dakika


0
dakika


0
kalori

ÇİLEK REÇELİ
çilek reçeli nasıl yapılır
çilek reçeli nedir
(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1
Çilek reçeli tarifi. Çilek reçeli nasıl yapılır? Baharın gelmesi demek çilek demek çilekle süslenen pastalar, meyve tabakları, çilekle renklenen meyve tezgahları demektir. Türk mutfağında çilek demek sabahları kahvaltımızı rengiyle kıvamıyla süsleyen çilek reçeli demektir. Meyve haliyle reçeli arasında her ne kadar fark olsa da çileğin her haline hayran kalıyoruz. Şimdi sizlere kahvaltıda ekmeğimizin üzerine sürdüğümüz yediden yetmişe herkesin bayılarak yediği çilek reçelinin tarifini vereceğim

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

  • 1 kg çilek
  • 1 kg toz şeker
  • Yarım limonun suyu veya 1 çay kaşığı limon tuzu

Bu tarif 295 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

  1. Çileklerin saplarını kesin. Derin bir kaseye çilekleri alıp üzerine toz şekeri serpin. En az 5-6 saat veya 1 gece buzdolabında bekletin. Toz şekerli çileği tencereye alın. Orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ateşi kısın ve 30- 35 dakika pişirin. Üzerine limon suyunu veya limon tuzu ilave edin. 2-3 dakika daha kaynadıktan sonra reçeli kavanozlara paylaştırın. Soğuduktan sonra kapağını sıkıca kapatıp güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin.  

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?