En lezzetli acıbadem nasıl yapılır?

6 Kişi

25 dk

30 dk

215 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Acıbadem kurabiyesi, farklı yöre mutfaklarında rastladığımız bir lezzet olsa da, Edirne mutfağında yerini almış tatlılardandır.Bu tatlı son zamanlarda  çok araştırılan tarifler arasında yer alıyor.Tatlı severlerin bayıldığı bu lezzeti sizler için derledik.. Peki, acıbadem nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri,yapılışı ve püf noktaları.

 

Gerekli Malzemeler

 • 200 gram kavrulmamış badem (ya da badem unu)
 • 140 gram yumurta akı (yaklaşık 4 adet yumurta akı)
 • 325 gram toz şeker
 • ½ tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Üzeri İçin:

 • 8 adet çiğ badem

Nasıl Hazırlanır?

 1. Gevreklik kazanması için tek başına kısık ateşte 5 dakika kadar kavurduğunuz badem tozunu, soğuttuktan sonra kurabiye yapımında kullanabilirsiniz.

 2. Kurabiyeleri kırmadan, rahat bir şekilde yağlı kağıtlarından ayırmak için; ıslak bir bezin yanı sıra pişirme kağıtlarını su dolu bir tepsi üzerinde kısa süre gezdirebilirsiniz.Hamuru hızlı bir şekilde soğutmak için mermer tezgah üzerine de alabilirsiniz.
 3. Acı Badem Kurabiyesi Tarifinin Pişirme ÖnerisiBüyük olarak hazırlayabileceğiniz acı badem kurabiyelerini, hazır olarak satılan silikon makaron silpatları üzerinde küçük boyutlarda da hazırlayabilirsiniz.
 4. ACI BADEM KURABİYESİ TARİFİ NASIL YAPILIR?Acı badem kurabiyesi hazırlamak için; kavrulmamış bademleri bir mutfak robotunda çekerek toz haline getirin.Yumurta akını bir tencerede çatal yardımıyla çırptıktan sonra toz badem ve toz şekeri katın.Acı badem kurabiyesi hamurunu oluşturacak karışımı,kısık ateşte 10-12 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirin.
 5. Şeker eriyip sıvılaşmaya başlayan kurabiye karışımı bir çırpıcı yardımıyla karıştırdığınız için yeniden koyulaştığında ocaktan alın.Sıcak olan karışımı geniş bir cam tepsiye aktarıp, aralarda karıştırarak soğutun.Bir mala ya da spatula yardımıyla karıştırdığınız kurabiye hamuruna limon suyunu katıp, hamurun katılaşmasını sağlayın.
 6. Sıkma poşetine aldığınız hamuru, tabanını yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak büyük ya da arzuya göre küçük yuvarlaklar halinde sıkın. Sivri kalan üzerlerini pişerken yanmaması için küçük dokunuşlarla düzeltin.Yeterli sıcaklığa ulaşması için fırını 140 derecede ısıtın.
 7. Yaklaşık 10 cm. çapında 8 adet hazırladığınız acı badem kurabiyelerinin orta kısımlarına kabuksuz çiğ bademleri yerleştirin.
 8. Önceden ısıtılmış fırında, düşük derecede ve orta rafta 30 dakika kadar pişirdiğiniz kurabiyeleri, çatlamaya başlayan üzerlerinin renk alması için 10 dakika kadar 150 derecede pişirmeye devam edin.Fırından çıkan ve yağlı kağıt üzerinde bulunan kurabiyeleri, ıslak bir mutfak bezi üzerine aldıktan sonra yağlı kağıtlarından ayrılmalarını sağlayın.
 9. Alt kısımları hafif bir şekilde nemlenen her iki kurabiyeyi, birbirine yapıştırıp toplamda 4 adet kurabiye hazırlayın.
 10. Tamamen toz bademle hazırlanan ve mis gibi kokan kurabiyeleri, kapalı bir kapta uzun süre saklayabilir sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

21 Nisan 2022 00:32:41

Bunları Denediniz mi?