Yöresel yumurta pilavı nasıl yapılır?

6 Kişi

25 dk

10 dk

260 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Yumurta pilavı, Erzurum'da bir çeşit ev makarnasıdır.  Yumurta pilavı, yumurta, tuz ve un ile yoğrulan hamurun şeritler halinde kesilip haşlanmasıyla oluşan bir yemektir. Üzerine kızartılan tereyağı ve ceviz içi bu yemeğin olmazsa olmazıdır.MasterChef programında yapıldıktan sonra merak uyandıran bu tarif araştırılmaya başlandı.Bizler de sizin için bu tarifi araştırıp hazırladık. İşte yumurta pilav tarifi, malzemeleri ve püf noktaları...

Kaynak :Acun Medya

Gerekli Malzemeler

  • 6 adet yumurta
  • 1 kg un
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Nasıl Hazırlanır?

  1. Yumurta ve tuz derin bir kap içerisinde çırpılır.Üzerine yavaş yavaş un dökülerek yoğrulur.Daha sonra kap içerisinde hazırlanmış olan yumuşak durumdaki hamur sert bir zemine alınarak iyice katı kıvama gelinceye kadar yoğrulmaya devam edilir.

  2. 20 dk. kadar üzerine nemli bir bez örtülerek dinlenmeye bırakılır.Dinlenmiş olan hamurlardan parçalar alınır ve çok ince olmayacak şekilde oklavayla açılır.Açılmış olan hamurlardan şeritler halinde ince uzun parçalar kesilerek erişteler elde edilir.
  3. Erişteler önceden unlanmış olan tepsiye konur ve daha sonra tuzlu sıcak suda kısa bir süre haşlanır.Haşlanmış olan eriştelerin suyu süzüldükten sonra üzerine tavada eritilmiş olan tereyağı dökülerek 7-8 dk. kadar daha pişirilir ve sıcak olarak servise sunulur.

13 Haziran 2022 15:46:30

Bunları Denediniz mi?