En lezzetli kuzu tandır nasıl yapılır?

6 Kişi

35 dk

180 dk

300 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1
Kuzu tandır ya da Akşehir tandır kebabı, Türk mutfağında yer alan bir kebapdır. Akşehir yöresine aittir. İyi bir kuzu tandır yapmak için lezzetli bir tarif ve işin püf noktalarını bilmek yeterlidir. MasterChef programında yapılan bu lezzetli tandırın tarifini sizler için paylaşıyoruz. Kuzu tandır nasıl yapılır, neler kullanılır? İşte malzemeleri ve püf noktaları...

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane kemikli ya da kemiksiz kuzu kol
 • 5 tane karabiber
 • 4 diş sarımsak
 • 1 tane kuru soğan
 • Kekik
 • tuz

Nasıl Hazırlanır?

 1. Öncelikle eti yıkayın ve süzülmesi için süzgeçte bekletin.Birkaç yerine bıçakla çizik atarak pişireceğiniz tencereye koyun.Harlı ateşte biraz altüst edin ve kapağını kapatarak kaynatın.

 2. Kaynadıktan sonra ocağın en küçük gözüne ve en düşük derecesine getirin.İçerisine birkaç top tane karabiber ve 1 tane kuru soğan ekleyin.Sarımsakları da soyarak tencereye atın.
 3. Et, suyunu çekince kendi yağında biraz kavurun.Tane karabiberleri, soğanı, sarımsak ve tuzu serpiştirin.Et piştikten sonra kemiklerini ayırın.
 4. KUZU TANDIR PÜF NOKTALARI Fırında kuzu tandır için düşük derecede uzun süre pişirmelisiniz. Yani 180 derecelik fırında 3-4 saat pişmesi gerekir. Bu etin, yumuşacık olmasını sağlayacaktır.
 5. Öte yandan mühürlenmiş kuzu etini, fırına vermeden önce tepsiyi folyo ile kaplamalısınız. Bu şekilde kendi buharında daha güzel pişecektir.
 6. Pişmeye yarım saat kala folyoyu açmanız da mümkün. Böylece etiniz nar gibi kızaracaktır. 

   

   

13 Haziran 2022 13:57:16

Bunları Denediniz mi?