En lezzetli pancar turşusu nasıl yapılır?

6 Kişi

30 dk

0 dk

35 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Pancar turşusu kış mevsimi yaklaştıkça turşu çeşitleri için hazırlık yapmaya başlandı. Turşu çeşitleri arasında en sevilen türü ise pancar turşusudur. idrar söktürücü gibi birçok yararı olan kırmızı pancar turşusu pratik bir tarife sahiptir. İşte kırmızı pancar turşusu tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…KIRMIZI PANCAR FAYDALARIŞeker hastalığının oluşmasını önler ve kan şeker değerlerini denge de tutar.Karaciğere iyi gelir ve karaciğerin faaliyetlerini düzenli yapmasını sağlar.İdrar sökücü özelliği olduğu için kum döken kişilerin kırmızı pancarı çok tüketmeleri önerilir.Kırmızı pancarın en bilindik faydalarından bir tanesi de özellikle suyunun kan düzeltici olmasıdır.

 

Gerekli Malzemeler

 • 6 pancar
 • 6 diş sarımsak
 • 3 defneyaprağı
 • 1 tatlı kaşığı tane karabiber
 • 10 dal maydanoz sapı
 • 1 dal kereviz sapı ve yaprağı

Salamura için

 • Yeteri kadar pancar suyu
 • Yeteri kadar sirke
 • 1 yemek kaşığı kalın tuz

Nasıl Hazırlanır?

 1. Pancarların kabuklarını fırça ile iyice temizleyip sap kısmını kesin. Tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ekleyin. 3 yemek kaşığı sirke ekleyip yumuşayıncaya kadar pişirin.

 2. Pişen pancarların suyunu salamurada kullanmak için ayırın. Ilıkken kabuklarını soyduğunuz pancarları, ister kalın, yuvarlak dilimler halinde, isterseniz elma dilimi şeklinde doğrayın.
 3. Kavanoza karabiberleri, iki defneyaprağını ve 4 diş sarımsağı ekleyin. Pancarları boşluk kalmayacak şekilde kavanoza doldurun.En üste kalan sarımsak ve defneyaprağını ekleyin. Maydanoz, kereviz sapları ve yapraklarını pancarların üzerini tamamen kapatın.
 4. Salamura için, pancar turşusunun kendi haşlama suyunu kullanın. Pancar suyu sıcakken, içine sirke ve tuzunu ekleyin, tuz eriyinceye kadar kadar karıştırın.Turşunun üzerini kapatacak kadar hazırladığınız su ile doldurun, ağzını sıkıca kapatın.
 5. PANCAR TURŞUSU TARİFİNİN PÜF NOKTASIKabuğunu soyarak haşladığınız pancarlar rengini haşlama suyuna bırakacağından dolayı turşu yapımında bu suyu kullanmanız doğru olacaktır.
 6. İlk etapta hazırladığınız su, salamura karışımıkavanozu tamamen doldurmazsa kenara ayırdığınız haşlanmış pancar suyunu ilave edebilirsiniz.

   

12 Haziran 2022 23:30:36

Bunları Denediniz mi?