Sütlü Dil Balığı


4
Kişi


15
dakika


25
dakika


0
kalori

danilo zanna
dil balığı
masterchef
masterchef mehmet yalçınkaya
Somer sivrioğlu
Sütlü dil balığı
Sütlü dil balığı malzemeleri nelerdir?
Sütlü dil balığı nasıl yapılır
Sütlü dil balığı püf noktası nedir?
Sütlü dil balığı tarifi
(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Sütlü dil balığı tarifi. Sütlü dil balığı nasıl yapılır? Sütlü dil balığı malzemeleri nelerdir? Sütlü dil balığı püf noktası nedir? Hafif sulu ve yassı olan derinlerde yaşayan dil balığının eti bir hayli lezzetlidir. Yassı şeklinde olduğu için pişirilmesi de çok kolaydır. Diyet yapanların diyetini bozdurmayacak tam diyet tarifidir. Kılçık kısmı alındıktan sonra fileto haline getirilen balıklar fırında çok rahat bir şekilde kızarıyor. Lezzeti ile dillere destan olan dil balığına birazda biz lezzet katmak istedik tereyağı kaşar peynir birazda limondan destek alarak ortaya harikulade bir lezzet çıkardık. Eğer yemeğe özel bir misafir çağırdıysam menüm bellidir sütlü dil balığı. Hemde tam mevsimi iken. Sizde hiç düşünmeden misafirlerine yemek şov yapabilirsiniz. Görüntü itibariyle zengin bir sunuma sahip olan lezzeti ile damaklarda ziyafet bırakacak sütlü dil balığını mutlaka denemelisiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

  •  500 gr fileto dil balığı
  • 50 gr tereyağı
  • 1 çay bardağı un
  • 2 yumurta sarısı
  • 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • limon suyu
  • 2 dal dere otu
  • bir miktar tuz

Bu tarif 375 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

  1. Bir yemek kaşığı kadar tereyağı tavada kızartılır.Fileto halinde olan dil balığı çift taraflı kızartılır. Balık kızarınca ağzı kapalı şekilde muhafaza altına alınır. Ayrı bir tavada bir buçuk kaşık tereyağı kızartılır.Un ilave edilerek kavrulur. Un esmerleşmeye başlayınca yumurta sarısı ve süt ilave edilip çırpılır.Limon suyu ve tuz ilavesi yapılarak çırpmaya devam edilir.Koyulaşmaya başlayınca karışım ocaktan alınır. Sütlü dilli balık yapımının diğer aşamasına geçildiğinde balık fırına kızartmaya alınır. Kızartmaya almadan önce tepsiye serilen balığın üzerine hazırlanan karışım dökülerek sürülür. Rendelenmiş kaşar kızarmış balığın üzerine serpilir. 8-10 dakika kızarttıktan sonra yemek servise hazır.

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?