Ev hanımından arpa şehriyeli pilav tarifi

6 Kişi

10 dk

25 dk

320 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Pilav mtfaklarımızdan eksik etmediğimiz,pek çok yemeğin yannda sunulan bir yemektir. Sanırım en çok evlerimizde şehriyeli pilavı yapıyoruz. Tabi ki pilavın tane tane olması çok önemlidir.Tereyağı ile lezzetine lezzet katan pilav, MasterChef Türkiye’de tüm püf noktalarıyla paylaşıldı. İşte 1 MasterChef  arpa şehriyeli pilav tarifi ve püf noktası…

Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı baldo pirinç
  • 3 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı tereyağı veya sıvı yağ
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı arpa şehriye

Nasıl Hazırlanır?

  1. Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifinin Püf NoktasıPilav pişerken çok fazla karıştırılmamalıdır.

  2. Arpa Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifinin Pişirme Önerisiİsterseniz su yerine et suyu kullanabilirsiniz bu pilavın daha lezzetli olmasını sağlar. Granit ya da isterseniz çizilmemiş teflon veya çelik tencerede de yapabilirsiniz.
  3. ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI TARİFİ NASIL YAPILIR?Pirinç ayıklanıp üzerinden 3-4 parmak geçecek kadar ılık su ve tuz konup 30 dakika ıslatılır.Islanma sonrası pirinç nişastası ayrışana kadar yıkanır ve suyu süzülür.Yayvan bir tencereye yağ koyulup ısıtılır ve eritilir.
  4. Arpa şehriye ilave edilerek hep aynı yöne doğru pembeleşinceye kadar karıştırılır.Pirinç ilave edilerek hep aynı yöne doğru karıştırılarak pirinçlerin kırılmamasına dikkat edilerek parlak sert bir görünüm alana kadar kavrulur.Diğer yandan su kaynatılır.Kaynar su pirinçlerin üzerine ilave edilir.
  5. Tuz eklenip bir kez karıştırılır ve kapağı kapatılır.Ocak kısılıp ara sıra tencere sallanarak suyunu tamamen çekinceye kadar pişirilir.Pişen pilav servis saatine kadar tencerede nemli bez örtülü bir şekilde bekletilerek dinlendirilir.Afiyet olsun.

22 Haziran 2022 18:39:13

Bunları Denediniz mi?