Çok pratik domates sosu nasıl yapılır?püf noktaları...

6 Kişi

30 dk

40 dk

85 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Domates konservesi yaz aylarında hazırlayıp kışın afiyetle tüketebileceğiniz konservelerin başında gelir. Her yemekte yaz domatesi tadını çıkarmak istiyorsanız mutlaka sizler de hazırlamalısınız. Domates sosu ya da salça yapılırken çoğunlukla Çanakkale domatesi kullanılır.  Domatesin az sulu ve çok etli olması çok önemlidir. İşte kışlık domates sosu tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler, püf noktaları...Püf noktalarına dikkat ettiğiniz zaman hazırladığınız domates sosu ile hem ekonomik hem de katkısız olarak hazırlamış olursunuz. 

 

Gerekli Malzemeler

  • 5 kilogram domates
  • 1 dolu yemek kaşığı tuz
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ

Nasıl Hazırlanır?

  1. Kavanozları dizeceğiniz alana, bir mutfak bezi serin ve üzerlerine örtmek için de başka bir mutfak bezi hazırlayın.Domatesleri güzelce yıkayın ve kabuklarını soyduktan sonra, küp küp doğrayın.Uygun büyüklükte bir tencereye alarak, kısığa yakınorta ateşte ocağa alın, bir süre sonra kaynamaya başlayacaktır.

  2. Ocağa koyduktan yarım saat sonra, tuzunu ilave edin ve 1-2 kere karıştırın, kaynatmaya devam edin.Ocağa koyduktan bir saat sonra da, sıvı yağı ekleyin ve pişirmeye devam edin.Yarım saat daha bu şekilde kaynattıktan sonra altını kapatın. (Yani toplamda minimum, bir buçuk saat pişirmiş oluyoruz.
  3. Eğer daha koyu bir sos olmasını isterseniz, bir süre daha kaynatmaya devam edip, suyunu çektirebilirsiniz. )Sosu sıcak sıcak kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatıp, hazırladığımız alana ters çevirip yerleştirin.Tüm sosu bu şekilde kavanozlara doldurup, ters çevirdikten sonra üzerlerini de bir mutfak bezi ile örtüp sarın. Bu şekilde en az bir gün, soğuyup vakumlanana kadar bekletin.Bu süre sonunda, kavanoz kapaklarının vakumlandığını, içeri doğru çökmüş olmasından anlayabilirsiniz.
  4. Kapaklarda herhangi sızdırma ya da vakum sorunu ile karşılaşırsanız, o kavanozu açın, başka yeni bir kapak hazırlayın ve içindeki sosu tekrar kısa bir süre kaynatıp, yine aynı şekilde sıcaklığıyla kavanoza alın, ters çevirerek bekletin.Mis kokulu, nefis yaz domatesleriyle, konserve soslarınız kullanıma hazırdır.
  5. DOMATES SOSU TARİFİ PÜF NOKTALARI NELERDİR?Domateslerin kabuklarını kolay bir şekilde soymak için alt kısımlarına artı şeklinde çizikler attıktan sonra su dolu tencerenin içerisine alın ve 2-3 dakika kadar kaynattıktan sonra soğuk su dolu bir kaba koymalısınız.
  6. Bu şekilde yaptığınızda domateslerin kabuklarına artı şekli çizdiğiniz yerlerden kalkmaya başlayacak ve rahat bir şekilde soyulacaktır.Sosunuzu kavanozlara doldururken sıcak olmasına dikkat etmelisiniz.
  7. Sosunuzu kavanozlara koyduktan sonra ters çevirmeli ve 1 gece bu şekilde bekletmelisiniz. Serin ve kuru bir ortamda bekletmeye özen göstermelisiniz.Yaptığınız bu tarifi domates soslu makarnalarda, patates kızartmasında, tavuk sote gibi yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

23 Mayıs 2022 16:42:42

Bunları Denediniz mi?