Ustasından en pratik,çıtır çıtır kadayıf dolması tarifi

6 Kişi

15 dk

20 dk

320 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Kadayıf tatlısı biz Türklerin en sevdiği şerbetli tatlılardan birisidir. Bugün ki size önereceğimiz nefis tarif kadayıf dolmasıdır. Kadayıf dolması için de cevizleriyle nefis servetiyle tam ağzınıza layık bir şerbetli tatlıdır. Ramazan ayının da vazgeçilmezi olan kadayıf dolması tatlısını püf noktalarıyla sizlerle... Kadayıf dolmasını isterseniz tava da isterseniz fırında yapabilirsiniz, yani size nasıl pratik ve kolay gelecekse o şekil yapmanızı tavsiye ederiz. Kadayıfın en önemli püf noktalarından biri kadayıflarınızın eşit oranda pişmesidir. Ayriyeten şerbetinizi yaparken de şerbetinizin oldukça soğuk olması gerekir biz şerbetinizi bir gün önceden yapıp buzdolabında bırakmanızı tavsiye ediyoruz.
İşte kadayıf dolması yapılışı, gerekli malzemeler, püf noktası…

Kadayıf Dolması Tarifi İçin Malzemeler

400 gram tel kadayıf

200 gram ceviz içi ( her bir dolma için 1 yemek kaşığı)

5 adet yumurta

Şerbeti için:

750 gram toz şeker

500 ml. su

1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Kızartmak için:

2,5 su bardağı Ayçiçek yağı

Kadayıf Dolması Tarifinin Pişirme Önerisi

Erzurum'da tatlı yapımında kullanılan çırpılmış yumurtalara süt eklenmiyor ancak arzuya göre siz süt katabilir, tatlıları sonrasında kızartabilirsiniz.

Dolma şeklinde hazırladığınız kadayıfları, ağzı kapalı bir kapta uzun süre buzdolabında saklayabilir, arzu ettiğiniz zaman yumurta sarısına bulayıp kızartabilirsiniz.

Kadayıf Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

Tatlının şerbeti için; toz şeker ve suyu derin bir karıştırma kabına alın. Toz şeker eriyene kadar karıştırdığınız şerbet karışımını ocağa alın ve orta ateşte kaynamaya bırakın.

Yaklaşık 15-20 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Soğuması için cam bir kaseye alıp bir kenarda bekletin.

Oldukça taze olan tel kadayıfları küçük parçalara ayırmadan elinizle hafif bir şekilde açın.

Havalandırdığınız ve tel tel açtığınız tel kadayıfları yumurta büyüklüğünde öbeklere ayırın.

Mutfak tezgahı üzerinde dikdörtgen bir yufka gibi ince bir kat halinde tel tel açtığınız kadayıfın orta kısmına iri parçalar halinde ceviz içi yerleştirin. Kenar kısımlarını içe doğru katladıktan sonra rulo şeklinde sarın.

Kadayıflar bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Yumurtaları geniş bir kasede çırpın.

Ayçiçek yağını derin bir tencereye alın ve kısık ateşte kızdırın. Hazırladığınız kadayıf dolmalarını tek tek çırpılmış yumurtaya buladıktan sonra kızmaya başlayan yağda altın sarısı renk alana kadar kızartın.

Kızaran tatlıları bir kevgir yardımıyla aldıktan sonra soğumuş olan şerbetin içine bırakın. Şerbetini içmesi için kısa bir süre şerbet karışımında bekleyen tatlıları sevdiklerinizle paylaşın.

Kadayıf Dolması Tarifinin Servis Önerisi

Damak tadınıza göre tatlıyı, kaymak ya da dondurma ilavesiyle de servis edebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

 • 400 gram tel kadayıf
 • 200 gram ceviz içi ( her bir dolma için 1 yemek kaşığı)
 • 5 adet yumurta

Şerbeti için:

 • 750 gram toz şeker
 • 500 ml. su
 • 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Kızartmak için:

 

 • 2,5 su bardağı Ayçiçek yağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. Erzurum'da tatlı yapımında kullanılan çırpılmış yumurtalara süt eklenmiyor ancak arzuya göre siz süt katabilir, tatlıları sonrasında kızartabilirsiniz.Dolma şeklinde hazırladığınız kadayıfları, ağzı kapalı bir kapta uzun süre buzdolabında saklayabilir, arzu ettiğiniz zaman yumurta sarısına bulayıp kızartabilirsiniz.

 2. Kadayıf Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?Tatlının şerbeti için; toz şeker ve suyu derin bir karıştırma kabına alın. Toz şeker eriyene kadar karıştırdığınız şerbet karışımını ocağa alın ve orta ateşte kaynamaya bırakın.
 3. Yaklaşık 15-20 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Soğuması için cam bir kaseye alıp bir kenarda bekletin.Oldukça taze olan tel kadayıfları küçük parçalara ayırmadan elinizle hafif bir şekilde açın.Havalandırdığınız ve tel tel açtığınız tel kadayıfları yumurta büyüklüğünde öbeklere ayırın.
 4. Mutfak tezgahı üzerinde dikdörtgen bir yufka gibi ince bir kat halinde tel tel açtığınız kadayıfın orta kısmına iri parçalar halinde ceviz içi yerleştirin. Kenar kısımlarını içe doğru katladıktan sonra rulo şeklinde sarın.Kadayıflar bitene kadar aynı işlemi tekrarlayın. Yumurtaları geniş bir kasede çırpın.Ayçiçek yağını derin bir tencereye alın ve kısık ateşte kızdırın.
 5. Hazırladığınız kadayıf dolmalarını tek tek çırpılmış yumurtaya buladıktan sonra kızmaya başlayan yağda altın sarısı renk alana kadar kızartın.
 6. Kızaran tatlıları bir kevgir yardımıyla aldıktan sonra soğumuş olan şerbetin içine bırakın. Şerbetini içmesi için kısa bir süre şerbet karışımında bekleyen tatlıları sevdiklerinizle paylaşın.
 7. Kadayıf Dolması Tarifinin Servis ÖnerisiDamak tadınıza göre tatlıyı, kaymak ya da dondurma ilavesiyle de servis edebilirsiniz.

13 Haziran 2022 14:53:44

Bunları Denediniz mi?