Çok pratik Abdigor köftesi nasıl yapılır?

6 Kişi

35 dk

20 dk

245 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

 Abdigör köftesi Doğubayazıt yöresinin çok farklı ve ayrıcalıklı bir yemeği  arasında yer alır.Abdigör köftesi bir diyet yemeği olmasına karşın, en çok aranılan lezzetli yemeklerin başında gelmektedir. Yapılışı çok zahmetli ve büyük bir maharet ister. Masterchef'te yapılan bu köfte tarifini bizde sizler için paylaştık. Peki, abdigor köftesi nasıl yapılır? İşte tarifi ve malzemeleri.

ABDİGÖR KÖFTE TARİFİ NASIL BULUNDU?Bir tür diyet yemeği olan Abdigör köftesinin İshak Paşa'nın 1634-1680 yılları arasında yaşayan ve kör olduğu için 'Kör Abdi' olarak anılan babası Çolak Abdi Paşa'nın midesindeki rahatsızlığın artması nedeniyle sarayın aşçıları tarafından hazırlanıyordu. Kuşaktan kuşağa anlatılan bu diyet yemeği bugün hala yaşıyor. Ancak bu diyet yemeğinin tescil edilmesi, Kör Abdi Paşa sayesinde oldu. İlginçtir ki, Doğubayazıt'ın çok yakınında bulunan yerleşim merkezlerinde bilinmeyen ve yapılmayan Abdigör köftesi, Doğubayazıt'ın geleneksel mutfağıyla özdeşleşti. 17. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar Doğubayazıt mutfağında pişirilen Abdigör köftesi, şimdilik Anadolu'nun bilinen en eski ve lezzetli diyet yemekleri arasında bulunuyor.

Kaynak:Acun Medya

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 kg dana bonfile
 • 2 adet yumurta
 • 1 adet soğan
 • 2 çorba kaşığı karabiber
 • 2 çay kaşığı kırmızı toz biber
 • Garnitür için:
 • 2 adet patlıcan
 • 250 gram sivri biber
 • 1 bağ maydanoz
 • 1 kg domates

Nasıl Hazırlanır?

 1. Bonfileler, yöreye ait taş üzerinde tahta tokmakla 25 dakika sinir ve yağları ayrılacak şekilde dövünür.Ete 2 tatlı kaşığı tuz eklenir. 25 dakika daha dövülür.Dövme işlemi bittikten sonra, macun kıvamına gelen ete, ince kıyılmış soğan, karabiber, toz biber, yumurta ve un eklenip yoğurulur.

 2. Diğer tarafta, geniş bir tencereye, yarısını geçecek kadar su konur. 2 tatlı taşığı tuz eklenir. Kaynamaya yakın suya 1 paket toz bulyon atılır.Köftelik malzemeden ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp, ıslak el ile şekil verilir ve suya atılır. Tencerenin kapağı kapatılıp, 20-25 dakika harlı ateşte pişirilir.Köfteler piştikten sonra, suyu süzülür. Köfteler, tereyağında kavrulur.
 3. Sunum için servis tabağında pilav havuz şeklinde açılır.Üzerine köfteler bırakılır. Diğer tarafta daha önceden hazırlanıp, kabuğu soyulmuş ve ufak doğranmış 50 gram tereyağında sote edilmiş domates sosu ilave edilir.Garnitürle süsleyerek servis yapılır.

   

19 Mayıs 2022 15:47:12

Bunları Denediniz mi?