Domates reçeli nasıl yapılır?

6 Kişi

15 dk

10 dk

380 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Domates reçeli, Türk mutfağında yer alan bir reçel türüdür. Domates reçelinin ana malzemeleri, kırmızı domates veya yeşil domates, toz şeker, su, limon suyudur.  Domatesten yapılan bir reçeldir ve oldukça farklı bir lezzeti vardır. Bozcaada’nın ünlü bir reçel türüdür. MasterChef Türkiye'de yapılan ve merak uyandıran bu tarifi biz de sizler için paylaşıyoruz. Peki evde domates reçeli nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir?

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 kilo domates
 • 1 kilo toz şeker
 • 1.5 bardak su
 • Kireç suyu için:
 • 2 yemek kaşığı sönmemiş kireç
 • 2 litre su

Nasıl Hazırlanır?

 1. Domatesleri yıkayarak kabuklarını soyun.Soyduktan sonra bir kaba alarak kireç suyunu hazırlayın.Bunun için bir kaseye iki litre soğuk su dökün ve içine 2 yemek kaşığı kireci ekleyerek karıştırın.

 2. Kirecin dibe çökmesi gerekir. Bu nedenle 2 saat bekleyin. Sonrasında güzelce süzün.Kireç suyunun içine domatesleri koyun ve bir saat kadar bekletin. Beklettikten sonra domatesleri sudan alarak suyla yıkayın.
 3. Tencere içine 1.5 bardak su dökün ve toz şekeri de ekleyin. Bu şerbeti karıştırarak kaynatın. Şerbet hazır hale gelince domatesleri ekleyin ve kısık ateşte kaynatmaya devam edin.
 4. Yaklaşık 1 saat kaynaması gerekir. Sonrasında ocaktan almadan önce içine 1 yemek kaşığı taze limon suyu ekleyin.Birkaç dakika dinlendirip kavanozlara koyun.Kapağını kapatarak ters çevirin.
 5. DOMATES REÇELİ PÜF NOKTALARI Domatesleri soyarken delmeyin.İsteğe göre biraz vanilya da katabilirsiniz.Reçeli kaynatırken derin bir tencere kullanın.Ezilme olmaması için karıştırmamaya dikkat edin.
 6. Kıvamını anlamak için koyulaşmaya başlayan reçelden tahta kaşıkla biraz alıp tabağa koyun. Damlalar yayılmıyorsa ideal kıvama gelmiştir.Reçel şekerlenirse, 5 dakika kadar kaynatın.

   

12 Haziran 2022 19:09:31

Bunları Denediniz mi?