Geleneksel Hırvat zrnovski nasıl yapılır?t Püf noktaları

6 Kişi

25 dk

15 dk

285 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Zrnovski,Hırvatistan'ın has geleneksel, yöresel makarnasıdır. Hırvat geleneksel mutfağının ana bileşenlerinden biridir. Zrnovski MasterChef Türkiye'de yapıldıktan sonra merak edilip araştırılmaya başlandı. Bizler de sizler için bu makarna tarifini derleyip haırladık. İşte Zrnoski tarifi, malzemeleri ve püf noktaları... 

Kaynak: Acun Medya

Gerekli Malzemeler

 • 4 3/4 su bardağı hamur işi unu
 • 1 yumurta sarısı
 • 1/4 su bardağı (50 ml) zeytinyağı
 • 1 su bardağı (250ml) kaynar su
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • Rendelenmiş peynir, üstüne
 • Üstüne taze maydanoz
 • Ayrıca makarnayı şekillendirmek için ince tahta veya metal şiş

Nasıl Hazırlanır?

 1. Büyük bir kapta un, tuz ve kaynar suyu tahta kaşıkla karıştırın.Karışım dokunacak kadar soğuyunca yumurta sarısını ekleyin ve sert bir hamur elde edene kadar elinizle yoğurun.Hamuru unlu bir zemine alıp, pürüzsüz olana kadar birkaç dakika daha yoğurun.Hamuru plastik sargıya sarın ve yarım saat dinlenmeye bırakın.

 2. Dinlendikten sonra hamuru 10 küçük parçaya bölün. Her parçayı uzun bir ipe yuvarlayın. Biriyle çalışırken halatları plastik sargıyla örtün.Birer birer bir ipe un serpin ve küçük parçalar halinde kesin (kiraz büyüklüğünde).Küçük parçalardan birini alın ve unlanmış tarafı şişin üzerine koyun.
 3. Avuç içlerinizi kullanarak hamuru şişin etrafında yuvarlayın, hamuru birleştirin ve bir tüp oluşturmak için ince bir şekilde yuvarlayın. Şişi çıkarın ve bu yuvarlama yöntemini tüm hamurla tekrarlayın. (Şiş hamura yapışıyorsa biraz un serpin.)
 4. Makaruniyi kaynar, tuzlu suda 10 ila 15 dakika pişirin (pişirme süresi makarnanın kalınlığına bağlıdır).Makarna haşlanırken peyniri rendeleyin ve maydanozu doğrayın.žrnovski makaruni'yi peynir ve maydanozla süsleyerek sıcak olarak servis edin.
 5. PÜF NOKTASIHamur iyice yoğrulur ve yarım saat dinlenmeye bırakılır. Dinlenirken hamurun nemli kalması için plastik sargıya sarılması gerekir.Makaruni yapmak için ince bir şiş gerekir. Ahşap veya metal olabilir. Şişi hamurun üzerine koyarken unsuz olan tarafa değil, unlu tarafa koymaya özen gösterin.
 6. Hamur şişe yapışırsa, şişin üzerine biraz un koyun ve gitmeye hazırsınız.Bu makarnayı yapmanın anahtarı, her bir makarunu avucunuzun arasında yuvarlamaktır.
 7. Bu zaman alır ve avuç içleriniz yuvarlanma hareketinden dolayı, bu yüzden ara verin ve biraz sıcak tutun. Avucunuzun üzerine su koyun ki sıcaklığa alışsınlar.

23 Mayıs 2022 19:19:33

Bunları Denediniz mi?