En lezzetli bakla pilavı (bakla aşı) nasıl yapılır?

6 Kişi

15 dk

25 dk

128 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

MasterChef Türkiye’de oldukça farklı bir yemek yapıldı. Çok merak edilen bakla pilavı, Alanya yöresine ait yöresel bir lezzettir.Bu yemek bakla aşı olarak da bilinir. Bu yemeği kolayca evlerimizde de yapabiliriz. Peki  bakla pilavı nasıl yapılır?, hangi malzemeler kullanılıyor? İşte bakla pilavı yapılışı, bakla aşı malzemeleri, püf noktası...

Kaynak:Acun medya

Gerekli Malzemeler

 • 1 kg kabuklu kuru bakla
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 •  1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 kg soğan
 • 2 yemek kaşığı toz kırmızıbiber

Nasıl Hazırlanır?

 1. Ön Hazırlık: Pilavı yapılacak kabuklu kuru baklalar akşamdan ıslatılır.Islatılan baklaların dış kabukları çıkarılır.YapılışıGeceden ıslatılan ve dış kabuklan çıkarılan baklalar alınır kaplayacak kadar şu eklenerek pişmeye bırakılır.

 2. Baklalar suyunu çekip yumuşayana kadar pişirilin. Baklalar pişmezse su ilavesi yapılarak pişirilir.Pişen baklalar haşlandığı tencerenin içerisinde tahta kaşık yardımı ile ezilerek püre haline getirilir.
 3. Ezilen baklaları farklı bir tencerede, kızartılan tereyağında bir süre kavrulur. Kavrulan baklalar servis tabağına alınır.Bakla pilavı ile tüketilmek üzere soğan iri iri doğranarak sıvı yağda kavrulur.Kavrulan soğana toz kırmızıbiber de eklenir ve biraz daha kavrularak pilavın üzerine dökülür.Bakla pilavı servise hazırdır.
 4. Püf Noktası: Bakla pişirilirken karıştırılmamalıdır, Aksi takdirde dibi tutabilir.

   

   

26 Nisan 2022 02:36:21

Bunları Denediniz mi?