Tekir Tava


2
Kişi


25
dakika


10
dakika


0
kalori

tekir
tekir tava
Tekir tava malzemeleri nelerdir?
Tekir tava nasıl yapılır
Tekir tava püf noktası nedir?
Tekir tava tarifi
(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1
Tekir tava tarifi. Tekir tava nasıl yapılır? Tekir tava malzemeleri nelerdir? Tekir tava püf noktası nedir? Tekir Karadeniz dışındaki denizlerde yazın rastlanır çamur kumluk gibi kıyı kesimlerde 100 metre kadar derinlerde yaşar. Diplerdeki böcekler ile beslenir. Bu tekirin lezzeti eski roma çağlarından beri bilinir. Omega 3 bakımından çok lezzetlidir. Formda kalmak isteyen ve ya spor yapanlarında vitamin deposu olarak tercih ettiği bir balık türüdür. Kızartırken dışı çıtır olup içine yağ çekmez. Tekir balığını ayıklarken çenesinin altındaki bıyığından başlayıp kafasını kopartmadan ayıklamanız lazım. Üzerinde bulunan pulların iyice temizlenip yıkayıp suyunun iyice süzülmesi gerekir. Tekir balığını harlı ateşte kızartılır kısık veya orta ateşte kızartılırsa içerisine yağ çekmesine sebep olur. Kızaran balıkları sıcak bir şekilde mevsimin yeşillikleriyle servis ettiğinizde lezzetine doyamayacaksınız.

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

Malzemeler
  • 10 tekir balığı
  • Ayçiçeği yağı
  • Yarım su bardağı un
  • Tuz
Servis için
  • Mevsim yeşillikleri

Bu tarif 393 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

  1. Tekir balığının pulları ve içini iyice temizleyin. Unun içine tuzu karıştırıp temizlenmiş tekir balıklarının her tarafını una bulayın. Tavada bol ayçiçeğini ısıtın. Balıkları tavaya aktarıp her iki yanına da beşer dakika pişirip fazla yağını süzdürün. Kızarmış balıkları mevsim yeşillikleriyle birlikte servis yapın. Tekir Karadeniz dışındaki denizlerde yazın rastlanır. Boyları 15 – 35 cm olabilir. Kumluk, çamur veya taşlık kıyı kesimlerinin 3 metreden 100 metreye kadar olan derinliklerinde yaşar. Diplerdeki kabuklular, böcekler ve diğer canlılarla beslenir. Yaz aylarında üreyip yapışkan yumurtalarını 10 – 60 m derinlere bırakır. Etinin lezzeti eski Roma çağlarından beri namlıdır.

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?