En kolay tenekede tavuk nasıl yapılır?

4 Kişi

10 dk

60 dk

240 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Zonguldak'ın Gökçebey İlçesi'nde, yıllar önce bir çobanın bütün tavuğu ahşap çubuğa geçirip etrafında ateş yaktığı tenekenin içinde pişirmesiyle ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda çok merak edilen bu tarifi sizler için paylaşıyoruz.İşte tenekede tavuk nasıl yapılır ve püf noktaları...

Gerekli Malzemeler

Nasıl Hazırlanır?

  1. Öncelikle 1 tane bütün tavuk, 3 tane patates ve 4 tane soğanı hazırlayın.

  2. Akabinde T şeklindeki demiri toprağa yerleştirin ve ateşi yakın.Etrafını eşeleyin ve patatesle soğanları yerleştirin.
  3. Tavuğu demire koyun.  Üzerini tenekeyle kapatarak pişirmeye başlayın.Afiyet olsun…
  4. TENEKEDE TAVUK SOSUTenekede tavuk yemeğini yaparken tavuk için özel bir sos hazırlamanız da mümkün. Bunun için salçayla tavuğun içini ve dışını güzelce sıvayın.
  5. Yine hem içine hem de dışına; karabiber, kırmızı biber ve tuz serpin. Akabinde içerisine; sarımsak-soğan rendesi, kekik ve kimyon ekleyin.
  6. Bu sosu yaklaşık 3 saatten önce hazırlamayı da unutmayın.Şimdi tenekede tavuğu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara bakalım:Tavuğun güzelce pişmesi için bıçakla çizmeyi unutmayın.
  7. Tenekenin tamamen kapanmasına dikkat edin. Bunun için üzerine bir ağırlık koyabilirsiniz.Tavuğu kesinlikle harlı ateşte pişirmeyin. Aksi halde içi yeterince pişmez.

     

14 Haziran 2022 23:59:41

Bunları Denediniz mi?