En lezzetli dana nuar rosto tarifi

6 Kişi

30 dk

110 dk

232 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Rosto aslında orta Avrupa  jambon çevresine; nuar, tranç ya da kontrnuar kırmızı et filetosunun sarılması ve bir file içine geçirilmesi ile satılan birleşik bir besindir. MasterChef Türkiye’de dana nuar rosto istenmesiyle bu yemekle ilgili detaylar araştırılmaya başlandı. Dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanlardan elde edilen nuar; tıpkı tranç, kontrnuar, sokum ve yumurta gibi hayvanın but bölümünde yer almaktadır. Bu lezzetli yemeği bizler de sizin için derleyip payşatık. İşte davet sofralarında gururla sunacağınız dana nuar rosto tarifi...

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 kg dana nuar
 • 1’er yemek kaşığı kırmızıbiber, karabiber, tuz, kekik (bir kapta hepsini karıştırıyoruz)
 • 2 diş sarımsak (uzunlamasına ikiye bölüyoruz)
 • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1-2 tane defneyaprağı (kırmadan)
 • 1 çay bardağı et suyu veya su
 •  (Arzuya göre beraberinde rosto yapmak için soğan, havuç, patates)

Nasıl Hazırlanır?

 1. Baharatların hepsini bir kapta karıştırıyoruz ve etin iki tarafını bu karışımla ovuyoruz.Eti ağzı kapaklı fırın kabına alıyoruz, sivri bir bıçakla bir kaç yerini delip sarımsak parçalarını yerleştiriyoruz ve üzerine sıvı yağını gezdiriyoruz.

 2. Bir çay bardağı et suyunu kaba ilave ediyoruz (etin üzerine dökmüyoruz), defneyaprağını etin üzerine koyup ağzı kapalı olarak 2 saat kadar 180 derece fırında pişiriyoruz.Bu süre sonunda etin ortasına bir demir sis batırıyoruz, suyu hala pembe ise biraz daha fırında tutuyoruz.
 3. Pişen eti fırından alıyoruz ve dilimlemeden önce 10 dakika dinlendiriyoruz, sıcak sıcak kesilirse et içinin suyunu akıtır ve yerken kuru olur.Patates püresi veya pilav ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun
 4. Not: Eğer etle birlikte sebzede rosto yapılacaksa, etin pişmesine bir saat kala tencereye iri doğranmış sebzeler ilave edilir.
 5. NUAR PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?Nuar kemiksiz, sinirsiz ve yağsız olarak çıkarıldığı için kolay pişirilebilen bir yapıya sahiptir. Yoğun lif dokusu içeren nuar, pişirilmeden önce mutlaka dinlendirme işleminden geçirilmelidir.
 6. Yemek hazırlanmadan bir gece öncesinde buzluktan çıkarılarak dolabın alt bölümüne alınır.Hazırlanmadan önce, etin oda sıcaklığına gelebilmesi için en az yarım saat daha beklenerek yumuşaması sağlanır.
 7. Etin sertleşmesinin önüne geçmek için tuzlama işlemi yemek piştikten sonra yapılmalıdır.

24 Haziran 2022 21:36:28

Bunları Denediniz mi?