Ev hanımından lezzetli Karadut reçeli tarifi...

6 Kişi

35 dk

10 dk

268 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Türk mutfağında sabah kahvaltılarında reçeller vazgeçilmezlerimizdendir. Reçelin erik,kiraz,ayva,çilek,incir,kayısı pek çok çeşiti vardir. Şimdi de sizlere karadut reçelinin tarifini paylaşacağız. Sağlık ve şifa deposu karadut,kuvvetli bir antioksidandır. Karadutun içeriğinde; A, B, C,ve K vitaminleri mevcuttur ve sağlığımıza katkısı çok büyüktür. Peki karadut reçeli nasıl yapılır, karadut reçelinin püf noktaları nelerdir?

 

Gerekli Malzemeler

  • 500 gram sapları ayıklanmış karadut,
  • 250 gram bal,
  • 3-4 damla limon suyu

Nasıl Hazırlanır?

  1. Öncelikle dutların yarısını tencereye koyun. Üzerlerine bal ekleyin ve ardından kalan dutları da koyun. Üzerine yine bal dökerek bir gün boyunca bu şekilde bekletin.

  2. Ertesi gün kısık ateşte 10 dakika hiç karıştırmadan pişirin. Köpükler olursa alın. Akabinde limon suyunu sıkarak ocaktan alın. Yaklaşık 3 saat beklettikten sonra kavanozlara koyabilirsiniz.
  3. KARADUT REÇELİ PÜF NOKTALARIKaradut reçeli yaparken dutları 1 gece bekletmeyi sakın unutmayın. Bu şekilde reçelin lezzetini artırmış olursunuz. Yine pişirme esnasında dutların dağılmasını istemiyorsanız, reçelinizi kısık ateşte ve karıştırmadan kaynatmaya özen gösterin.
  4. Reçelin olup olmadığını ise şu yöntemle anlamanız mümkün; kaşığın ucuyla mermer zemine damlattığınız reçel dağılmıyorsa ve top şeklinde kalıyorsa reçeliniz olmuştur. Afiyet olsun.

20 Haziran 2022 23:26:34

Bunları Denediniz mi?