Öllüğün Körü


4
Kişi


20
dakika


35
dakika


0
kalori

Öllüğün Körü Nasıl Yapılır?
Öllüğün Körü Nedir?
Öllüğün Körü Püf Noktası Nedir?
Öllüğün Körü Tarifi
(Ortalama oy: 4.0 Toplam 4 oy) 5 1
Öllüğün Körü Tarifi. Öllüğün Körü Nasıl Yapılır? Öllüğün Körü Nedir? Öllüğün Körü Püf Noktası Nedir? Adı öllüğün körü olan bu lezzet aslında çoğumuzun bildiği devamlı yaptığı bir lezzettir. Tarifini sizlerle paylaşmadan önce adının neden öllüğün körü olduğu hakkında bilgi vermek istiyorum. Bir rivayete göre kadının biri evinde peynirli ve kıymalı erişte pişirmiştir. Bunun üzerine de komşusu sorar 'akşama ne yemeği yaptın' diye. Bu soruya sinirlenen kadın elinin körü anlamına gelen  'öllüğün körü' der. Ve bu yemeğin adı o günden bu güne öllüğün körü olarak kalmıştır. Bu yemekteki tek püf nokta eriştenin haşlanma süresidir ya  çok fazla haşlarsanız hamur olur az haşlarsanız da çok fazla diri kalır. Pişirme süresini iyi ayarlamanız lazım. Kıymalı, peynirli, tereyağlı, cevizli, salçalı bir çok zengin içeriğe sahiptir.

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

  • 2 kilogram erişte
  • 4 çorba kaşığı yağ
  • 250 gram kıyma
  • Tuz

Bu tarif 1519 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

  1. Erişte kaynayan suya atılıp pişirilir ve kevgirde süzülür. Tepsiye kavrulmuş kıyma yayılır, üzerine süzülmüş erişteler konularak yağlanıp fırında pişirilir. Ters çevrilerek kare porsiyonlara bölünüp servis yapılır.

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?