Ustasından ceviz ezmesi tarifi ve püf noktaları...

4 Kişi

5 dk

25 dk

340 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1
Ceviz Ezmesi,çok eski yıllardan beri sadece Burdur ilinde yapılan ve Burdur'a ait, özgün bir tatlı ve ikram yiyeceğidir. Ceviz, irmik ve şekerin, eşit ölçülerdeki karışımından hazırlanan, son derece lezzetli ve hafif bir yiyecektir. Bu hafif tatlı MasterChef'te yapıldı ve izleyicilerden çok beğeni topladı. Peki, ceviz ezmesi nasıl yapılır? İşte MasterChef ceviz ezmesi tarifi, malzemeleri ve püf noktaları...
kaynak: Acun Medya

 

Gerekli Malzemeler

  • 4 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı irmik
  • 4 su bardağı ceviz
  • Pudra şekeri

Nasıl Hazırlanır?

  1. 4 su bardağı şeker tencereye konur. Üzerine 1 su bardağı sıcak su ilave edip kaynatılır sonra ocak hafif kısılır.4 su bardağı irmik ve 4 su bardağı ceviz (dişe gelecek şekilde çekilmiş olup) ikisi karıştırılıp eriyen şeker tenceresine dökülür.

  2. Dökülürken de aralıksız karıştırılır ocaktan alınır.Tepsiye pudra şekeri serpilip cevizli karışım yayılır çok sıkı bir şekilde tüm gücünüzle bastırılır. Birbirine iyice sıkışmalı yoksa kestiğinizde dağılır sonra üstüne pudra şekeri serpilir (el tel süzgeci ile ). Kesilerek servis yapılır.
  3. CEVİZ EZMESİ YAPIMI PÜF NOKTALARIİrmik ceviz karışımını şekerle birleştirirken iyice karıştırmalısınız.Şekerin kaynatılma aşamasından sonra tarifi kısık ateşte pişirmelisiniz.

6 Haziran 2022 21:15:41

Bunları Denediniz mi?