Ustasından patlıcanlı pilav tarifi ve yapılışı.

4 Kişi

30 dk

15 dk

350 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Patlıcanlı pilav tarifi sofralarımıza ayrı bir lezzet katacak. Patlıcanlı pilav yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de patlıcanın pişirme ve sonraki aşamasında yağlı kalıyor olması. Fazla yağlı patlıcan yemek iştahımızı kaçırıp midemizi bozabilir.Pilav çok tükettiğimiz bir besin olduğu için artık aynı pilav tarifini yapıpı tüketmekten sıkılmış olmamız oldukça doğal oluyor. Bu yüzden bu farklı pilav tarifi farklılık yaratabiliriz. Sadece patlıcanla değil içerdiği birçok baharatla da kendini normal pilav tariflerinden ayıran patlıcanlı pilav favori listelerinize alabileceğiniz tarifler arasında olacak. MasterChef Türkiye’de patlıcanlı pilav yapıldı.Seyirciler bu tarifi merak edip araştırmaya başladı bizler de sizler için bu tarifi ve yapılışını paylaşıyoruz. Evinizde denemek isterseniz,işte patlıcanlı pilav tarifi, gerekli malzemeleri ve püf noktaları...

PATLICANLI PİLAV TARİFİ İÇİN MALZEMELER

2 adet kemer patlıcanı

Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

2 yemek kaşığı tereyağı

2 yemek kaşığı sıvı yağ

2 su bardağı pilavlık pirinç

3 su bardağı sıcak su

1 adet kuru soğan

1 adet domates

Tuz

Karabiber

1 avuç dolmalık fıstık

Dereotu

PATLICANLI PİLAV TARİFİ YAPILIŞI

Patlıcanlı pilav yapmak için öncelikle patlıcanlar çizgili soyularak küp küp doğranır ve tuzlu suda 20 dakika kadar bekletilerek tekrar kurulanır.

Bol kızgın yağda patlıcanlar kızartılır ve fazla yağı çektirilir.

Diğer taraftan bu işlemler yapılıncaya kadar başka bir kabın içerisinde pirinçler tuzlu ılık suda beklemeye bırakılır.

Daha sonra pilav tenceresine tereyağı ve sıvı yağ alınır.

Küçük küçük yemeklik doğranan soğan eklenerek hafifçe kavrulur.

1 avuç kadar dolmalık fıstık da eklenerek kavrulur.

Domatesin kabuğu soyularak rendelenir ve kavrulan soğanlara ilave edilir.

Güzelce yıkanıp suyu süzülen pirinçler eklenir ve kavurmaya devam edilir.

Son olarak kızarmış patlıcanlar, tuz ve karabiber eklenir, 3 su bardağı sıcak su eklenip tencerenin kapağı kapatılır.

Önce yüksek ateşte, suyunu çekmeye başlayınca kısık ateşte pişmeye bırakılır.

Pilav suyunu tamamen çekince ocaktan alınır ve demlenmesi için kapağın altına bir peçete serilerek dinlenmeye bırakılır.

Patlıcanlı pilavımız servise hazır. Üzerine tercihe göre kıyılmış dereotu serperek servis edebilirsiniz.

PATLICANLI PİLAV PÜF NOKTALARI

İlk olarak patlıcanları doğradıktan sonra tuzlu suda bekletmelisiniz. Bu işlem patlıcanlarınızın acısının çıkmasını sağlayacaktır.

Pirinçlerinizin nişastasının gitmesi ve daha kolay pişmesi için yarım saat kadar tuzlu ılık suda bekletmelisiniz.

Eğer kullanıyorsanız pilavınızı tereyağı ile yapmak pilavınızı hem parlak yapacak hem de daha lezzetli yapacaktır. Ancak kullanmıyorsanız onun yerine margarinde kullanabilirsiniz.

Dolabınızda bulunduruyorsanız pilavınızı tavuk suyu ile yapmak lezzetini arttıracaktır.

Gerekli Malzemeler

 • 2 adet kemer patlıcanı
 • Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 su bardağı pilavlık pirinç
 • 3 su bardağı sıcak su
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet domates
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 avuç dolmalık fıstık
 • Dereotu

Nasıl Hazırlanır?

 1. Patlıcanlı pilav yapmak için öncelikle patlıcanlar çizgili soyularak küp küp doğranır ve tuzlu suda 20 dakika kadar bekletilerek tekrar kurulanır.Bol kızgın yağda patlıcanlar kızartılır ve fazla yağı çektirilir

 2. .Diğer taraftan bu işlemler yapılıncaya kadar başka bir kabın içerisinde pirinçler tuzlu ılık suda beklemeye bırakılır.Daha sonra pilav tenceresine tereyağı ve sıvı yağ alınır.Küçük küçük yemeklik doğranan soğan eklenerek hafifçe kavrulur.
 3. 1 avuç kadar dolmalık fıstık da eklenerek kavrulur.Domatesin kabuğu soyularak rendelenir ve kavrulan soğanlara ilave edilir.Güzelce yıkanıp suyu süzülen pirinçler eklenir ve kavurmaya devam edilir.
 4. Son olarak kızarmış patlıcanlar, tuz ve karabiber eklenir, 3 su bardağı sıcak su eklenip tencerenin kapağı kapatılır.Önce yüksek ateşte, suyunu çekmeye başlayınca kısık ateşte pişmeye bırakılır.
 5. Pilav suyunu tamamen çekince ocaktan alınır ve demlenmesi için kapağın altına bir peçete serilerek dinlenmeye bırakılır.Patlıcanlı pilavımız servise hazır. Üzerine tercihe göre kıyılmış dereotu serperek servis edebilirsiniz.
 6. PATLICANLI PİLAV PÜF NOKTALARIİlk olarak patlıcanları doğradıktan sonra tuzlu suda bekletmelisiniz. Bu işlem patlıcanlarınızın acısının çıkmasını sağlayacaktır.Pirinçlerinizin nişastasının gitmesi ve daha kolay pişmesi için yarım saat kadar tuzlu ılık suda bekletmelisiniz.
 7. Eğer kullanıyorsanız pilavınızı tereyağı ile yapmak pilavınızı hem parlak yapacak hem de daha lezzetli yapacaktır. Ancak kullanmıyorsanız onun yerine margarinde kullanabilirsiniz
 8. .Dolabınızda bulunduruyorsanız pilavınızı tavuk suyu ile yapmak lezzetini arttıracaktır.

21 Haziran 2022 22:58:14

Bunları Denediniz mi?