Çok pratik öksüz helvası tarifi ve yapılışı

4 Kişi

10 dk

20 dk

294 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Öksüz helvası Alanya’nın sevilen ve yapımı çok kolay tatlarından biridir. MasterChef’te yapılan ve izleyicilerden çok beğeni toplayan bu pratik tarifi sizler için tüm detaylarıyla,püf noktalarıyla sizler için paylaştık. Öksüz helvasının evlerimizde de  kolayca yapabilirsiniz. İşte öksüz helvası tarifi,malzemeler, püf noktası…

Kaynak:Acun medya

 

Gerekli Malzemeler

 • 2 su bardağı üzüm pekmezi
 • 2 su bardağı su
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 su bardağı un

Üzerine

 

 • 200 gr tereyağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. Üzüm pekmezi ve su, helva yapılacak tencerede kaynatılır. Elde edilen karışımdan bir su bardağı ayrılır ve kalan pekmezli suya yavaş yavaş un eklenerek sürekli karıştırılır. Hamur elde edilir.Elde edilen hamura ayrılan sudan azar azar dökerek hamur pişirilir. Bu işlem, su bitene kadar 5-6 kez devam etmelidir.

 2. Su bittikten sonra 4 yemek kaşığı tereyağından alınır ve hamura eklenerek karıştırılır. Bu işlem 8 kez tekrar etmelidir. Elde edilen helvanın pişirme işlemi devam eder.Kıvamını anlamak İçin hamura kaşığı hızlıca vurunca hamur kesiliyorsa helva pişmiş demektir.
 3. Pişen helva yuvarlak tepsiye alınır. Orta kısmına, havuz formu verilir. Kızartılan tereyağı servisten hemen önce dökülür.
 4. ÖKSÜZ HELVASINA ÖKÜZ HELVASI DENMESİNİN NEDENİPekmezle hazırlanan öksüz helvası, sadece rengiyle değil sunumuyla da dikkat çekiyor gördüğünüz gibi. İşte bu sunumu nedeniyle de oldukça eğlenceli bi geleneğe önderlik ediyor. Eve misafir geldiğinde, ev sahibi hemen bir öksüz helvası hazırlıyor. Hazırlanan bu öksüz helvası servis tabağına yerleştirildikten sonra ortasına bir de havuz açılıyor ve bu havuz kızdırılmış tereyağı ile dolduruluyor.
 5. Herkes aynı servis tabağından birer birer lokmalarını almaya, ortadaki havuzda yer alan tereyağına batırıp yemeye başlıyor. İşte ortadaki bu havuzu yıkan ilk kişiye "öküz" deniyor, ceza veriliyor. Öksüz helvasına "öküz helvası" denmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğu söyleniyor.
 6. Cezalı, bir sonraki buluşma günü hem oradaki herkesi evinde ağırlıyor hem de öksüz helvasını hazırlamaktan sorumlu oluyor. Bu sayede bu eğlenceli gelenek eş dost arasında yıllar yılı sürdürülebiliyor.

   

26 Nisan 2022 02:21:28

Bunları Denediniz mi?