En pratik tavuk dartılı keşkek nasıl yapılır?

6 Kişi

25 dk

40 dk

321 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Tavuk dartılı keşkek; keşkek genelde tavuk eti ile  yapılır. Sakarya, Adapazarı‘nda tavuk eti ve buğday ile yapılan keşkeğin üzerine adına “dartı” dedikleri çok lezzetli bir tat da ekliyorlar. Dartı dediğimiz şey, yoğurdun uzun süre sürekli karıştırılarak kavrulması ve kahverenginde tane tane hale gelmesi anlamına geliyor. Bu yöresel yemek MasterChef'de yapıldı ve çok beğeni topladı.Bizde sizler için tavuk dartılı keşkek tarifini derledik, gerekli malzemeleri ve püf noktalarıyla paylaştık. 

Kaynak:Acun medya

 

Gerekli Malzemeler

 • Aşurelik buğday
 • Tavuk
 • Tereyağı
 • Kırmızıbiber
 • Karabiber
 • Tuz

Nasıl Hazırlanır?

 1. DARTI NEDİR, NASIL YAPILIR?Süt kaynatılmadan bir süre bekletilir. Daha sonra üzerinde oluşan yağlı tabaka alınarak bir tencerede biriktirilir. Tencere içindeki hafif yağlı tabaka ocakta (hafif ateşte) kırmızılaşıncaya kadar kaynatılır. Pırtık pırtık bir şekil alınca ateşten alınır. Bir kap içine boşaltılarak donması beklenir. Yağlı bölüm üste, tortu altta kalacak biçimde donan malzeme; kahvaltılarda ve makarnalarda sos olarak kullanılan dartı özellikle keşkek yapımında tüketilir.

 2. Keşkek kılçıklı sivri beyaz (döğme-dövülerek kabuğu çıkarılmış buğday-/aşurelik) buğdaydan yapılır. Keşkek yapılmadan bir gün önce buğday akşamdan yıkanarak ıslanır ve biraz kabarması sağlanır. Ertesi gün ise, hazırlanan tavuk iyice yumuşayıncaya yaklaşık 1,5 saat kadar suda haşlanır. Tavuk haşlandıktan sonra bir kepçeyle tencereden alınır.
 3. Diğer tarafta akşamdan hazırlanan buğday tavuk suyuna atılır, 1-2 kez tahta bir kaşıkla çevrilerek ocakta kaynatılır. Suyu az ise üzerini 1 parmak örtecek kadar su ilave edilir ve yeterince tuz konur. Ilınmış olan tavuk kemiklerinden ayıklanır, ince ince didiklenir ve küçük parçalar halinde, kaynatılan buğdayın içine katılır.
 4. Kaynatılan malzeme tahta kaşıkla ezilerek buğdayla etin birbirine yedirilmesi sağlanır. Koyulaştığı zaman servis tabağına alınır. Diğer tarafta bir tavanın içinde tereyağı kavrulur. İçine hazırlanan dartı, kırmızı ve kara biber konur. Hazırlanan keşkeğin içine üzerine dökülerek sıcak servis yapılır.

   

18 Mayıs 2022 18:47:11

Bunları Denediniz mi?