Evde en pratik gözleme nasıl yapılır?

6 Kişi

15 dk

8 dk

227 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Gözleme, mis gibi kokusu ve tadi ile heryerde yapilan ve sevilen bu lezzeti otlu, ispanakli ve lor peynirli gozleme tarifini sizde evde disaridaki gibi lezzetli gozleme yapabilirsiniz. Evde ilk kez gözleme yapacak olan kişiler tarafından araştırılan gözleme tarifi, binlerce kişi tarafından sorgulanıyor. Kahvaltı sofralarının ve beş çaylarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan gözleme, her yaştan kişinin severek yediği bir lezzettir.Peki, gözleme nasıl yapılır? İşte gözleme yapımında kullanılan malzemeler...

Gerekli Malzemeler

 • Un 
 • tuz
 • su
 • maya

Nasıl Hazırlanır?

 1. 6 bardak unu, tuz ve 1 paket instant mayayla karıştırıp üzerine 2-2,5 bardak kadar suyu yavaş yavaş ilave edip hamuru güzelce yoğurun. Hamuru bezelere bölüp üzerini ıslak bezle örtün.Her bir bezeyi unlanmış hamur tahtasının ya da tezgahın üzerinde incecik açın.

 2. Arasına koyacağınız malzeme size kalmış ama ne olursa olsun malzemeyi yufkanın bir yarısına iyice serpip yufkanın diğer yarısını üzerine kapatın.
 3. Gözleme normalde sacda pişirilir ama evde sac lezzetini yakalamak da mümkün. Bunun için gözlemenizi yağsız tavada sallaya sallaya pişirmeli, tavadan alır almaz üzerini tereyağıyla yağlamalısınız.
 4. Derseniz ki “Ben yufka açamam”, o zaman gözlemenizi marketten ya da yufkacından aldığınız taze yufkalarla da yapabilirsiniz.
 5. Eğer yufkayla gözleme yapacaksanız çok kalın olmamaları açısından 1 yufkadan 2 gözleme çıkarabilirsiniz. Geri kalan işlemleri aynı şekilde takip ederek çok pratik bir gözleme yapabilirsiniz.

   

13 Haziran 2022 16:32:02

Bunları Denediniz mi?