Omaç Helvası


6
Kişi


35
dakika


35
dakika


0
kalori

ığdır özel omaç helva
omaç helvası
omaç helvası için gerekli malzemeler
omaç helvası nasıl yapılır
omaç helvası tarifi
(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1
Omaç Helvası tarifi. Omaç Helvası nasıl yapılır? Omaç Helvası tarifinin püf noktaları neler? Omaç Helvası tarifi için gereken malzemeler neler? Kars ,Iğdır ,Azeri Türkleri'nin de geleneksel kültürününü bir parçası olan bu helva yapımı biraz uzun sürsede değeceğine inandığım bir Helva türüdür. Genelde ismi çok duyulmayan ve Iğdır'a has olarak aslında azerilere özgü Doğubeyazıt ve Kars da da bulunan yapımı oldukça uzun süren fakat yapım sırasında verilen emeğin karşılığını oldukça olumlu sonuçlarla aldığımız bu lezzetli omaçlı helva 5 çayımızın yanında sofralarımızı renklendirerek lezzetlendirecek . Karsta özellikle kandiller gibi dini günlerde yapılıp çevredeki komşulara dağıtılan bu tatlının lezzeti tartışmasız oldukça başarılı . Sunumda kullanılan cevizde sunum sırasında şıklık katmakta sıcak servisle daha uygun görülmektedir .

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

  • 1 adet köy yufkası
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • Tuz

Bu tarif 641 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

  1. Köy yufkasını resimdeki gibi çok küçük parçalara ayırın ve tavaya alın.Üzerine tereyağını da ekleyip orta ateşte çıtır çıtır olana kadar kavurun.Kavrulmuş yufkayı tavanı bir kenarına çekin tavanın boş kalan yarısına yumurtayı kırın pişirin.Pişmeye yakın yumurtayı Yufkalarla karıştırın, tuzunu ekleyin.Yufkaların çıtırlığını kaybetmemesi gerektiği için yumurtayı direkt yufkanın üzerine kırmıyoruz.Pişen omacı yine köy yufkasının içine sararak da yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?