Tam kıvamında portakal reçeli nasıl yapılır?

8 Kişi

20 dk

45 dk

278 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Kış aylarımızın vazgeçilmez meyvesi olan portakalın kabuğunu ayrı içinde kalan sulu kısmını ayrı ele alınarak  farklı birçok alanda kullanılmaktayız. Tadı ayrı kokusu ayrı sevilen portakalın sağlık bakımından birçok faydası bulunmakta özellikle kış aylarında C vitamini eksikliği ile direnci düşmüş kişilere eski direncini kazandıran güçlü bir vitamin deposu olmaktadır. Portakalın böbrek taşını önleme, anemi tedavisine yardımcı olma , cildin yaşlanmasını geciktirme,diyabet tedavisinde kullanılma,kalp sağlığını teşvik etme gibi birçok faydası bulunmaktadır. Sabah kahvaltınıza renk katacak bu reçelin hazırlanması oldukçada pratik. Reçelin son aşamasında ekleyeceğiniz limon tuzu ile kavanozlarınızda uzun süre saklayabilirsiniz. İşte portakal reçeli tarifi, yapımı ve malzemeleri...

Gerekli Malzemeler

  • 6 tane portakal
  • 6 su bardağı şeker
  • Yarım limon suyu
  • 1 paket vanilya

Nasıl Hazırlanır?

  1. Portakal reçeli tarifi, birçok ev hanımı tarafından sorgulanan ve merak edilen lezzetler arasında yer alıyor. Kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan portakal reçeli, kahvaltı sofralarına süsleyen lezzetler arasında yer alıyor.

  2. Tam bir C vitamini deposu olan portakal, reçel haliyle herkesin keyifle tüketebileceği lezzetler arasında yer alıyor. Peki, portakal reçeli nasıl yapılır? İşte en güzel portakal reçeli tarifi; İlk olarak portakalları sirkeli suda bekletin ve iyice yıkayın.
  3. Portakalların tepelerini keserek tencerenin içerisine yerleştirin.3.aşama: Portakalların acısının çıkması için 4 tur tencerenin içerisinde 8 er dakika olmak üzere sularını değiştirerek kaynatın. Bu işlemden sonra portakalların acısını çıkartmış olacaksınız.  Portakallar istenilen kıvama geldikten sonra küp küp doğrayın.
  4. Doğramış olduğunuz portakalları tencereye atıp, üzerine vermiş olduğumuz ölçülerdeki şekeri ilave edin.  Şekerle beraber tencereye almış olduğunuz portakalları 45 dakika boyunca bu şekilde kaynatın
  5. . Ocaktan almadan 5 dakika önce içerisine limon suyu ilave edin.  Ocaktan aldıktan sonra içerisine 1 paket vanilya ilave edip ılımaya başladığında kavanozlara yerleştirebilirsiniz Afiyet olsun. 

21 Haziran 2022 22:07:00

Bunları Denediniz mi?