Höşmerim Tatlısı (Konya Usulü)


6
Kişi


20
dakika


30
dakika


343
kalori

danilo zanna
Höşmerim
Höşmerim tatlısı
Höşmerim tatlısı malzemeleri nelerdir?
Höşmerim tatlısı nasıl yapılır?
Höşmerim tatlısı püf noktası nedir?
Höşmerim tatlısı tarifi
konya usulu höşmerim tatlısı
masterchef
masterchef mehmet yalçınkaya
Somer sivrioğlu
(Ortalama oy: 5.0 Toplam 2 oy) 5 1

Höşmerim tatlısı tarifi. Höşmerim tatlısı nasıl yapılır? Höşmerim tatlısı malzemeleri nelerdir? Höşmerim tatlısı püf noktası nedir? Höşmerim tatlısı deyince aklınıza hemen Balıkesir tarafında yapılan tatlı gelir ama bizim bu yapacağımız Konya usulü Konya'ya özgü vazgeçilmez bir lezzet. Görüntü itibariyle un helvasına benzese de un helvasına benzetmek haksızlık olur içerisindeki kaymak başlı başına bambaşka bir lezzet katıyor. Eğer yolunuz bir gün Konya'ya düşerse mutlaka yemenizi tavsiye ederim. Zaten Konya da iseniz akşam yemeğinden sonra canınızın tatlı isteği anda önünüze gelecek olan tatlıdır höşmerim tatlısı. Konya da ki restoranlarda da menünün vazgeçilmezidir. Eğer Konya da değilseniz ve ya gidemeyecek seniz  üzülmeyin şimdi sizler için paylaşacağım bu tarifte kendinizi Konya'nın en meşhur yerinde höşmerim tatlısı yiyecekmiş gibi hissedeceksiniz. Tavaya kaymağı ve tereyağını koyup iyice köpürene kadar karıştırıyoruz. Daha sonrasında unu ekleyip rengi dönene kadar kavuruyoruz rengi dönünce kaynamış olan sütü ekleyip sütünü çekmesini bekliyoruz sütünü çekince şekerini ekleyip bir iki kere daha karıştırıp altını kapatıyoruz.  Servis sırasında antep fıstığı veya cevizle süsleyebilir hatta dondurma ile servis edebilirsiniz.

Daha Fazla >>

Malzeme Listesi

 • 500 gr tuzsuz taze peynir (yağlı) veya lor peyniri
 • 2 yumurta sarısı
 • 1 su bardağı un
 • 15 gr tereyağı
 • 750 gr toz şeker

Bu tarif 1115 kez görüntülendi.

Bunu Yaptım :)

Hiç vakit kaybetmeden sizin için hazırladığımız bu tarifi denediniz mi ? Şimdi hemen resmini çekip herkesle paylaşabilirsiniz :)

Hazırlanışı:

 1. Teflon tencere ye 200 gram kaymağımız ve bir kaşık tereyağımızı ekliyor ve köpürene kadar karıştırıyoruz.

 2. Daha sonra bir su bardağı unumuzu ekliyor, iyice kavuruyoruz.
 3. Rengi iyice dönene kadar karıştırın.
 4. Daha sonra bir su bardağı kaynamış olan sütümüzü ilave ediyoruz.
 5. Sütümüzü çektikten sonra yarım su bardağı şekerimizi de ilave edip biraz karıştırıp altını kapatın, karıştırmaya devam edin.
 6. Güzelce kıvamına gelince fazla beklemeden tabağımıza alıp istenilen şekil verilir üzerine antep fıstığı serpilir ve servis edilir.

   

Bunları Tattınız mı ?

Nasıl Buldunuz ?