Şalgam suyu nasıl yapılır? Püf noktaları...

6 Kişi

30 dk

0 dk

25 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Şalgam anavatanı Adana olarak bilinen şalgamin patenti Tarsus'tadır.  Adana, Mersin ve Osmaniye başta olmak üzere birçok güney ilinde yaygın olarak tüketilir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Şalgam suyu veya kısaca şalgam turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılan, Çukurova'ya özgü bir içecektir. Pratik tarifi ile sizler de evinizde kolayca yapabilirsiniz. Peki, şalgam suyu nasıl yapılır? İşte şalgam suyu tarifi, püf noktası, gerekli malzemeleri…

 

Gerekli Malzemeler

 • 1adetşalgam
 • 1 kg. siyah havuç
 • 1 adet orta boy pancar
 • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • ½ adet ekmek
 • 6 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Nasıl Hazırlanır?

 1. Şalgam, pancar ve havuçların dış kabuğu tıraşlanır.Şalgam ve pancarlar dilimlenir, havuçlar boyuna 4’e bölünür.Tülbent bezin içine yarım ekmek bohçalanarak, uçlarından düğüm atılır.

 2. Tüm malzeme, tuz hariç bidona doldurulur.Tuz bir miktar suyla iyice eritilir ve bidona aktarılır.Bidon ağzına kadar suyla doldurulur. Ağzı sıkıca kapatılır.15 gün bidon kapağı ASLA açılmayacak. Serin bir balkon köşesinde muhafaza ediniz.
 3. 15 gün sonunda kesinlikle maya görevi gören tülbenti, petin içinden çıkarmanız gerekiyor.Şişelere doldurarak şalgam suyunu soğutarak içme zamanı. Ayrıca buzdolabınızda uzun süre saklayabilirsiniz
 4. ŞALGAM SUYU TARİFİNİN PÜF NOKTASIAcı bir şalgam elde etmek istiyorsanız yapım aşamasında içine 3-4 adet acı biber ilave edebilirsiniz.Şalgam suyunu bekleteceğiniz yerin serin ve gün ışığını doğrudan almayan bir yer olmasına özen gösterin.
 5. Evde şalgam suyu yapımında, malzemeler bidona alındıktan sonra, serin bir yerde muhafaza edilmeli ve 15 gün kapağı açılmamalıdır.15 gün sonunda, maya görevi gören tülbent bidonun içinden çıkarılmalıdır.
 6. Malzemelerin soyulması ve doğranması aşamalarında, eldiven kullanmak elinizin boyanmasını önleyecektir.Hazır olan ev yapımı doğal şalgam suyu, buzdolabında muhafaza edilebilir.Kalorisi 2 litre için hesaplanmıştır.

12 Haziran 2022 23:18:43

Bunları Denediniz mi?