Tam kıvamında süt reçeli nasıl yapılır?

6 Kişi

15 dk

75 dk

315 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Süt reçeli Eskişehir'in geleneksel tatlarından biridir. Süt reçeli bazı tatlılara sos olarak kullanılıyor. Malzeme sayısı az olmasna rağmen yapılışı meşakkatlidir.İspanyolca dulce de leche denilen süt reçeli MastrrChef programında yapıldı ve izleyiciler bu tarifi merakla araştıdılar. Bizler de sizin için bu tarifi püf noktalarıyla paylaştık. İşte süt reçeli tarifi ve püf noktaları...

Gerekli Malzemeler

 • 1 litre inek sütü
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 adet vanilya çubuğu
 • 1 çay kaşığı karbonat

Nasıl Hazırlanır?

 1. Derin bir tencerenin içine sütü, şekeri ve vanilyayı koyunKısık ateş ve tahta kaşık yardımıyla şeker eriyene kadar karıştırınSüt göz göz olmaya başlayınca karbonat katın ve ocağın altını biraz daha kızın.Karbonat nedeniyle süt kabaracaktır ancak karıştırınca sönecektir

 2. .Sürekli karıştırdığınız tencerede 1 saat boyunca bu işlemi sürdürün.Vanilya çubuğunu tencereden alın ve çok kısık ateşte pişirmeye devam edin.Ara sıra tencere yüzeyine çıkan köpükleri alın.
 3. Kıvamı koyulaşan reçeli ocaktan alın süre sonunda.Malzemenizi temiz bir kavanoza boşaltın.Soğuduktan sonra buzdolabına koyun.
 4. SÜT REÇELİ BOZULUR MU?Süt reçeli de diğer reçel türleri gibi bir hayli dayanıklıdır. Kavanoza koyup dolapta muhafaza ettiğiniz süt reçelini en az 2 ay süre içerisinde tüketebilirsiniz.
 5. SÜT REÇELİ PÜF NOKTASISüt reçeli yapımı öncesi taze inek sütü kullanırsanız, reçel tez zamanda kıvam alacaktır. Öte yandan karbonat koyacağınız için anlık kabarma taşmaya sebebiyet verebilr, bu denenle derinlikli tencere kullanmaya özen gösterin.Çubuk vanilyanız yoksa sorun değil, kullanmadan da reçel yapabilirsiniz.
 6. SÜT REÇELİ NASIL KIVAM ALIR?Süt reçeli yapımında süt seçiminin önemi bir hayli kritiktir. Güvendiğiniz bir yerden günlük taze inek sütü seçerseniz, kıvam konusunda da rahat edersiniz.
 7. Öte yandan malzeme oranı da mühimdir. 1 litre süt içerisine 1 su bardağı şeker, tarif için yeterli ve uygun olacaktır. Ayrıca kısık ateşte yaptığınız bu reçeli, istediğiniz renk ve kıvama ulaşmadan ateşten alın. Çünkü süt reçeli bekledikçe de kıvam almayı sürdürecektir.
 8.  Süt reçeli yaparken aslında karamelizasyona benzer bir işlem gerçekleşiyor. Bu yüzden kullanılan karbonat, kıvam almasını hızlandırmaktadır.

16 Haziran 2022 15:46:34

Bunları Denediniz mi?