Ustasından en lezzetli Sivas köfte nasıl yapılır?

8 Kişi

35 dk

20 dk

251 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Sivas mutfağının en meşhur yemeklerinden biri olan Sivas köftesi,yalnızca iki malzeme ile hazırlanır. Sivas köftesi, biber, domates ve tırnak pide eşliğinde sunulur.Sivas köftesinin en önemli özelliği, kıymanın tuzda bekletilmesidir. İsteğe göre dana eti veya koyun eti kullanılabilir. Masterchef'te yapılan bu köfte çok beğeni topladı ve bizler sizler için bu tarifi derleyip, paylaştık.İşte Sivas köfte tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktaları...

 

Gerekli Malzemeler

  • 1 Kg et
  • Tuz
  • Kırmızıbiber
  • Domates
  • Sivri Biber

Nasıl Hazırlanır?

  1. 1 Kg sığır eti (tercihen düve eti, koyunun karın etleri de olabilir), akşam doğranır ve tuzlanır.Tuz olarak, Sivas tuzlalarından çıkarılan yerli tuz kullanılmalıdır.Bu et ertesi gün öğleye kadar bekletilir.

  2. Sonra kıyma makinesinde çekilir.Serin bir yerde ya da buzdolabının alt raflarında 24 saat daha bekletilir, sonra tekrar çekilir.Mevsim kış ise ete, bayat 2 dilim somun ekmeğinin içi katılır. Yaz ise biraz un ve kırmızıbiber konur.Un ve kırmızıbiberin miktarı köfteye konulacak tuz kadar olur.Köfteler, 5-6 cm çapında ve kalınlığı da 0.5 cm kadar olur
  3. .Korlaşmış odun ateşi üzerinde ızgarada pişirilir.Izgara edilmiş sivri biber ve domatesle pide üzerinde servis yapılır.Afiyet olsun!
  4. SİVAS KÖFTESİNİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?Sivas köftesi tuzlandıktan sonra soğuk bir yerde veya buzdolabının alt rafında 24 saat bekletilir.Sivas köftesi, diğer köftelere göre daha ince bir şekilde hazırlanır.Kış mevsiminde köfte harcına 2 dilim bayat somun ekmeğin içi katılır.Yaz mevsiminde az miktarda un ve kırmızıbiber konulur.

19 Mayıs 2022 20:20:04

Bunları Denediniz mi?