En lezzetli kırmızı karides güveç nasıl yapılır?

4 Kişi

15 dk

25 dk

100 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Deniz ürünlerinin belki de en lezzetlisi her tarifte kendini ön plana çıkartan bir deniz kabuklu sudur karides. Hem ara sıcak hemde meze olarak tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Şık bir görüntüye sahip olan karides güveç sofraya geldiğinde herkes de bir heyecan ve merak uyandıracaktır. Biraz da karidesin faydalarından bahsetmek istiyorum. Karides içerisinde selenyum barındırır selenyum kanser gibi ciddi hastalıkları oluşturan maddeleri yok etmede yardımcı olur. Çok iyi bir D vitamini kaynağıdır. Ayrıca düşük bir kaloriye sahiptir. Karides, doğal bir D vitamin kaynağıdır. Akdeniz Bölgesinin yöresel yemeklerinden olan kırmızı karides güveç, görüntüsü ve lezzeti ile nefis bir yemektir. Peki, kırmızı karides güveç tarifi nasıl yapılır? İşte pratik ve lezzetli kırmızı karides güveç tarifi...

Gerekli Malzemeler

 • 10-12 tane mantar
 • 3 tane yeşilbiber
 • 2 tane kırmızıbiber
 • 1 paket dondurulmuş karides (veya yarım kilo taze karides)
 • 4 tane domates
 • 8 tane sarımsak
 • Baharatlar
 • Tuz
 • Tereyağı

Nasıl Hazırlanır?

 1. İyice temizlenmiş karidesi, geniş bir kaba alın.Üzerine kırmızı biber, karabiber ve tuz ekleyin.Küçük küçük doğradığınız 4 tane sarımsağı da ekleyip, elinizle nazik bir şekilde karıştırın.Bu sırada fırını 180 dereceye getirin, güveç kabına 1 kaşık tereyağını koyun ve bu şekilde fırına verin.

 2. 10 dakika sonra, kalan 4 tane sarımsağı küçük küçük doğrayıp güvece atın. Önceden tereyağıyla ve sarımsakla birlikte ısıtmış olduğunuz güveç kabı sayesinde yemeğiniz hem daha lezzetli hem daha hızlı pişecek.Tencereye 2 kaşık tereyağını atın. Kızınca, büyük büyük doğradığınız mantarları atın.
 3. Ben mantarları 4’e böldüm sadece.Üzerine biberleri atın. Biberleri büyük ve uzun doğrarsanız, daha güzel olur.Domatesleri yemeklik doğrayıp, atın.En son da karidesleri tencereye alın.Baharatları ve tuzu ekleyin.Kaynayıp bir taşım fokurdayınca, tencereyi ısınmış olan güveç kabına boşaltın.Fırında 20 dakika kadar daha pişirince, servise hazır.Afiyet olsun.
 4. KARİDES GÜVECİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?Güveç tarifinde çimçim veya jumbo karides kullanarak yemeğinizin lezzetini arttırabilirsiniz.Karides tariflerinde kullanılan en önemli incelik ise sarımsak kullanımıdır.
 5. Karidese çok yakışan sarımsak dişlerini, tarife başlamadan önce tavada kavurarak kullanabilirsiniz.Karides güveç tarifinde dikkat edilecek diğer husus ise karideslerin fazla pişmemesidir. Sebzeleri suyun içinde pişirdikten sonra karidesleri de bu karışıma ekleyerek 5 10 dakika tutabilirsiniz.
 6. Aromasını arttırmak için tavuk kemik suyu veya karides kafasından yapılan suyu kullanarak karidesin kendine has lezzetini ortaya çıkarabilirsiniz.Karides kafasının suyunu kullanabilmek için karidesleri iyice yıkayıp kumlarını temizleyin.
 7. Kafa ve kabuk kısımlarını kopardıktan sonra mutfak robotundan çekerek ufalayın. Böylece suyunu daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

   

6 Haziran 2022 21:31:53

Bunları Denediniz mi?