Tam ölçüsünde künefe tarifi

2 Kişi

30 dk

15 dk

380 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Künefe,Doğu Anadolu yöresine özgü, peynir, tel kadayif ve şerbet bileşiminden oluşan oldukca lezzetli bir tatlidır.Yapılışı sırasında kullanılan özel peyniri ile diğer tatlılardan ayrılır. Başta Hatay’da olmak üzere başka illerde yapılır. MasterChef Türkiye’de tarifi her yerde araştırılmaya başlandı. Peki, evde künefe nasıl yapılır? İşte MasterChef  künefe tarifi, gerekli malzemeleri ve püf noktaları…

Gerekli Malzemeler

 • 300 gram tel kadayıf
 • 150 gram tereyağı
 • 200 gram tuzsuz Antakya peyniri (ya da dil peyniri)

Şerbeti İçin:

 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl Hazırlanır?

 1. Sıcak künefenin üzerine gezdireceğiniz soğumuş şerbeti hazırlamak için; toz şeker ve suyu tencereye alın. Ocağa aldığınız şerbet karışımını aralarda karıştırarak kısık ateşte kaynatın.Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın.

 2. Soğuması için bir kenarda bekletin.Tel kadayıfı geniş bir kaba alın. Elinizle tel tel açıp küçük parçalar haline getirin. Erittiğiniz tereyağını kattıktan sonra kadayıf tellerini açmaya devam ederek tereyağını kadayıflara yedirin.
 3. Pişirme işlemini gerçekleştireceğiniz küçük boy yuvarlak tepsileri ya da tavayı tereyağıyla yağlayın. Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişirme tepsisinin tabanına bastırarak döşeyin.
 4. Suyunu süzdürdükten sonra rendelenmiş tuzsuz Antakya peynirini kadayıfların üzerine boşluk kalmayacak şekilde serpiştirin.Kalan tereyağlı kadayıf karışımıyla peynirlerin üzerini bastırarak kaplayın.
 5. Künefe tepsilerini ocağın üzerine alın. Tepsiyi ocak üzerinde gezdirerek künefeyi kısık ateşte pişirin. Taban kısmı renk alan künefeyi, geniş bir tabak yardımıyla ters çevirerek tekrar ocağa alın. Aynı şekilde pişirerek diğer tarafının da kızarmasını sağlayın.
 6. Ocaktan almak üzere olduğunuz nar gibi kızaran künefenin üzerine ılık şerbeti gezdirdikten sonra ocaktan alın.Kısa bir süre dinlenen ve şerbetini çeken künefeyi, dilimledikten sonra arzuya göre sıcak ya da ılık olarak sevdiklerinizle paylaşın.
 7. KÜNEFE TARİFİ PÜF NOKTASIKünefe hazırlamadan önce tel kadayıfı derin dondurucuda bekletirseniz kolaylıkla kırılacak ve tel tel ayrılacaktır.Şeker suda eridikten sonra şerbet kıvamına gelmesi için uzun süre kısık ateşte kaynamalıdır.
 8. Şerbetin olup olmadığını anlamak için; kaşığa aldığınız karışımı döktüğünüzde damlamamalı, kaşıktan ip gibi aralıksız olarak süzülmelidir.Künefeyi sulandırmaması için taze ve tuzsuz olarak satılan künefe peynirinin suyunu sıkarak süzün.
 9. Sonrasında künefe yapımında kullanın.Künefeyi ocak üzerinde döndürerek, yakmadan, kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.Şerbet oda sıcaklığında soğumuş ve dinlenmiş, ocaktan alınan künefe sıcak olmalıdır.
 10. Peynirlerin üzerini boşluk bırakmayacak şekilde kadayıflarla kaplamaya özen gösterin. Aksi takdirde künefenin üzerinde yanıklar oluşacaktır.

22 Haziran 2022 22:35:18

Bunları Denediniz mi?