En lezzetli un helvası tarifi

4 Kişi

20 dk

20 dk

295 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Helva Türk mutfağımızın geleneksel ve vazgeçilmez tatlılarındandır. Pekmezle, tahinle ve şekerle yapılan çok fazla çeşidi olan helva kuruyemişlerle de zenginleştirilebilir.

Helvanın geçmişi 1800 lere dayanmaktadır. Bu tarihlerde sadece Osmanlı sarayında ve pekmezle yapılan un helvası zamanla tahinle de yapılmıştır. Günümüze gelene kadar ise çok fazla çeşide ulaşmıştır.

Biz bugün en bilinen haliyle sade un helvası yapacağız. Unutmayın un helvasının olmazsa olmazı tereyağıdır. Margarin yerine tereyağ kullanmanızı öneriyorum.

Gerekli Malzemeler

  • 150 gram tereyağ ya da margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • 2 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su

Nasıl Hazırlanır?

  1. 2 su bardağı şekeri ve suyu tencereye ilave edin. Tencerede çözünene kadar karıştırın. kısık ateşle içerisindeki şekerin erimesini bekleyin. 

  2. Helvanın yapılacağı tencereyi ocağa koyup altını yakın Tencereye tereyağ ve sıvı yağ koyup eritin. Ardından tencereye 2 su bardağı unumuzu koyalım. Unu ve yağı kavuralım.

  3. Şerbeti dökmeden önce ocağın altını kapatın ve şerbeti dökün. Topaklanma olmaması için çok güzel şekilde karıştırın. Daha sonra kapağını kapatarak dinlenmeye bırakın. Dinlenen helvayı tabaklara koyup ister sıcak ister soğuk şekilde servis edip tüketebilirsiniz.

    Afiyet Olsun

13 Haziran 2022 14:31:51

Bunları Denediniz mi?