Yağlı turşu nasıl yapılır?

6 Kişi

25 dk

5 dk

20 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Turşu deyince Türk mutfağı akla geliyor. Özellikle Ege ve Anadolu mutfaklarında yapılıp tüketilen turşu İstanbulda birçok turistik mekana yakın bir şekilde seyyar arabalarında bile satılıyor. Soğuk turşu suyu ülkemizde arada sırada aklımıza gelen aklımıza geldiğinde canımızın çektiği ve dışarı çıkıp tükettiği bir besin haline gelmiş durumda.  Yağlı turşu, Edirne yöresinde sıklıkla yapılır. Diğer turşulara göre yapılışı farklıdır. Peki  yağlı turşu nasıl hazırlanır?püf noktaları nelerdir?

Gerekli Malzemeler

 • 2 kilogram yeşil sivri biber
 • 1 su bardağı sirke
 • 1 su bardağı ayçiçek yağı
 • 2 yemek kaşığı tuz
 • 1 tepeleme yemek kaşığı toz şeker
 • Sarımsak, maydanoz 

Nasıl Hazırlanır?

 1. Biberleri güzelce yıkayıp kurulayın. Elinizle hafifçe bastırarak turşuyu kuracağınız kavanozlara yerleştirin.Aralarına birkaç tane sarımsak koymayı unutmayın.

 2. İçerisine elinizle irice kopardığınız maydanozları da ekleyin.1 litrelik kavanoza; bir su bardağı sıvı Ayçiçek yağı, bir bardak sirke, tuz ve toz şekeri koyarak ağzını sıkıca bağlayın.
 3. Kavanozları yan yatırın.Her gün kontrol ederek, gün içinde birkaç kez tekerleyin.Serin bir yerde saklayarak afiyetle tüketin.
 4. YAĞLI TURŞU NASIL SAKLANIR?Hazırlanan turşuyu güneş almayan, serin bir yerde uzun süre saklamanız mümkün. Kışa hazırlık için uygun bir turşu olan yağlı turşunun yağı bazen donabilir.
 5. Sakın panik yapmayın. Tüketmeden 15 dakika önce dolaptan çıkarırsanız donma hali geçecektir.

   

   

   

   

14 Haziran 2022 23:44:06

Bunları Denediniz mi?