En pratik gullurikya tatlısı nasıl yapılır?

4 Kişi

5 dk

10 dk

309 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Kıbrıs'ın meşhur tatlılarından biri olan gullurikya tatlısı bayram zamanlarında bol bol yapılır. Yapılışı çok  pratik olan bu tatlıyı denemek isterseniz,sizler için tüm detaylarıyla paylaştık. İşte, gullurikya tarifi, malzeme listesi ve püf noktası...

Kaynak:Acun Medya

 

Gerekli Malzemeler

Hamuru için:

  • 1 su bardağı un
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2/3 su bardağı su

Pişirmek için:

  • 1 su bardağı harnup pekmezi (keçiboynuzu pekmezi)
  • ½ su bardağı su

Nasıl Hazırlanır?

  1. GULLURİKYA TARİFİNİN PÜF NOKTASIHamurun kıvamını ayarlayabilmek için un veya su ilavesi yapabilirsiniz. Pişirmek için kullanılan harnup pekmezi, bu tatlının olmazsa olmazı, yerine başka bir pekmez kullanırsanız, orijinal tadını bulamazsınız.

  2. GULLURİKYA TARİFİ NASIL YAPILIR?Un, yağ ve suyu karıştırıp yoğurarak, kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin.Hazırladığınız bu hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartın ve iki elinizin arasında yuvarlayarak bir ip gibi uzatın. Ardından hamuru spiral şeklinde dolayarak gullurikyanın şeklini verin.
  3. Bir tencerede su ve pekmezi kaynatın. Kaynayan pekmezli suya hazırladığınız hamurları atın ve bu şekilde yaklaşık 20 dakika kaynatın.Pişirme süresinin sonunda gullurikyalarınızı tencereden alın ve servis edin.

27 Nisan 2022 03:25:37

Bunları Denediniz mi?