En pratik Kahvaltılık krep nasıl yapılır?

4 Kişi

15 dk

10 dk

230 kalori

(Ortalama oy: 5.0 Toplam 1 oy) 5 1

Krep her insanın severek yediği hamur işleri tarifinden bir tanesidir. Krep hem yapımı kolay hemde fazla vaktinizi almayan hamur işlerinden bir tanesi. Özellikle sabah kahvaltılarında tükettiğimiz o sıcacık krepleri akşamları vaktiniz kısıtlı olduğunuzda veya yorgun olduğunuzda hızlı bir şekilde yapıp kahvaltılıklarınız ile tüketebilir ve açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Krep ismi yöreye göre akıtma yöreye göre cızlama yada cızlak olarak değişebilir. Tatlı veya tuzlu olarak yenilebilen bu hamur işinde tatlı olarak da tüketebiliriz.  Yapımı her ne kadar basit olsa da, dikkat edilmesi gereken ufak noktaları vardır.Peki kahvaltılık krep nasıl yapılır? İşte tarifi ve püf noktaları... 

 

Gerekli Malzemeler

 • 2 yumurta
 • 2 su bardağı süt
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 su bardağından biraz az un
 • Tereyağ ya da sıvı yağ

Nasıl Hazırlanır?

 1. İlk olarak unu ve sütü bir kaba koyarak güzelce karıştırın.Burada önemli olan sürekli karıştırmak. Çünkü hamurun topak olmasını istemeyiz.

 2. Yumurtaları da kaba ekleyerek karıştırmaya devam edin.Hamuru hazırladıktan sonra bir teflon tava hazırlayın.Tavaya 1 çay kaşığı sıvı yağı ya da tereyağı koyarak fırçayla dağıtın.
 3. Bir kepçeyle hamuru alıp tavaya dökün.Tavayı sağa sola kaydırarak hamuru her yere yedirin.Pişirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.
 4. KAHVALTILIK KREP PÜF NOKTALARI NELERDİR? İyi ve kıvamında bir krep yapmak için hamuru hazırlarken iyice karıştırmaya dikkat edin. Aksi halde hamurda topak topak bir görüntü olur. Öte yandan hamurun kek hamurundan biraz daha akışkan olmasını sağlayın.
 5. Krep yapmanın diğer bir püf noktası da, yağı az kullanmak. Hamuru tavaya dökerken iyi pişmesi için hamuru tüm tavaya yaymanız da çok önemli.

   

   

14 Haziran 2022 22:25:19

Bunları Denediniz mi?